The application of lean manufacturing principles to an aircraft maintenance, repair and overhaul (MRO) company
Yalın üretim tekniklerinin bir uçak bakım, tamir ve revizyon şirketinde uygulanması
  1. Tez No: 232469
  2. Yazar: CİHAN AÇIKKOLLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma yalın üretim kavramlarının üretim dışındaki bir ortamda, bir bakım, tamir ve revizyon (BTR) şirketinde, uygulanması konusunu incelemektedir. Bu çalışmanın amacı yalın üretim araçlarının, israfı tespit ederek ortadan kaldırmak suretiyle finansal performans, verimlilik, kalite, iş güvenliği ve iş sağlığı konularında iyileştirmeler sağlaması için, bir BTR ortamına nasıl uyarlanabileceğini araştırmaktır. Bu çalışmada bazı yalın üretim teknikleri, imalat ortamındakine paralel bir şekilde bir BTR şirketine uygulanmaya çalışıldı. Bu fikir bir BTR şirketi olan Türk Hava Yolları (THY) Teknik'te denendi. İlk adım olarak, Değer Akışı Haritalama (DAH) yöntemi kullanılarak C-Bakım paketi sürecinin mevcut durum haritası çıkarıldı ve süreç içindeki israflar tespit edildi. Bundan sonra, yalın prensipleri kullanılarak süreç iyileştirildi ve tekrar DAH yöntemi ile gelecek durum haritası çizildi. Daha sonra, çalışma alanlarını düzenlemek, gereksiz hareketleri ve değer katmayan aramaları ortadan kaldırmak, çalışma yöntemini belirlemek ve bu alanlardaki iş güvenliği ve ergonomi koşullarını iyileştirmek amacıyla sehpa ve merdiven alanında, ana alet atölyesinde ve koltuk atölyesinde 5S yöntemi kullanıldı. Son olarak, bir motorun HPC Forward ve HPT Shroud / LPT Nozzle birimlerinin montaj süreçlerini iyileştirmek için Hızlandırılmış Geliştirme Çalışması (HGÇ) yöntemi kullanıldı. Çalışmanın sonuçları gösterdi ki, DAH, C-Bakım paketi sürecindeki israfları ve darboğazları görmemize yardımcı oldu. Aynı zamanda bize, süreci 12 günden 2½ güne indirecek bir uygulama planı sağladı. Ayrıca, 5S verimli ve düzenli bir çalışma alanı sağladı ve çalışma alanıyla ilgili güvenlik ve ergonomi sorunlarını giderdi. Son olarak, HGÇler üç motor biriminin montaj süreçleri için önemli verimlilik artışı sağladı. Tüm bu iyileştirmeler gösterdi ki, yalın üretim yöntemleri, bir bakım, tamir ve revizyon şirketinde verimliliği artırmak için uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the application of lean manufacturing concepts to a non-manufacturing environment ? a maintenance, repair and overhaul (MRO) company. The goal of this study is to investigate how lean manufacturing tools can be adapted for MRO work environment to identify and eliminate waste so that financial performance, productivity, quality, safety and health are improved. The study attempts to implement some of the lean techniques to an MRO company analogous to a manufacturing work environment. The idea is tested on MRO Company of Turkish Technic. First of all, value stream mapping (VSM) is used to map the current state for the C-Check maintenance package process and then used to improve the process using lean principles and map its future state. Then, 5S is used in stands and ladders area, main tool shop and seat shop to organize these worksites and eliminate unnecessary movements, and non-value-adding search, and select therbligs as well as improve safety and ergonomics issues in these work areas. Lastly, accelerated improvement workshop (AIW) is used as the tool to improve the assembly process of HPC Forward and HPT Shroud / LPT Nozzle modules of an aircraft engine. Results of the study showed that VSM indicated the waste and bottleneck areas in the C-Check package process. It also provided an implementation plan, which reduced the lead time of a package from 12 days to 2½ days. In addition, 5S provided an efficient and organized workplace and eliminated safety and ergonomics problems related with the work area. Finally, AIWs helped to increase efficiency significantly for three module assembly processes. All these improvements showed that lean manufacturing methods can be applied in an MRO company in order to increase productivity by eliminating waste.