Yalın üretimde çalışma gruplarının etkinliği ve Ford-Otosan İnönü fabrikasında bir uygulama
The effectiveness of work groups in lean manufacturing and an application in Ford-Otosan İnönü plant
  1. Tez No: 187923
  2. Yazar: ALPER SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN GEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜYALIN ÜRET MDE ÇALIŞMA GRUPLARININ ETK NL ĞVE FORD-OTOSAN NÖNÜ FABR KASINDA B R UYGULAMAAlper SEV MLşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2005Danışman: Prof. Dr. Ramazan GEYLAN20. yüzyılın başından itibaren hızla gelişen üretim endüstrisinde günümüzde gelinenson aşamalardan biri de yalın üretimdir. Yalın üretim çok kısa bir ifadeyle, üretimde değerleisrafın birbirinden ayırt edilmesi, israfın azaltılması, mümkünse yok edilmesi ve bu şekilde dedeğerin ön plana çıkartılmasıdır. Yalın üretimin uygulanmasına yönelik temel taşların enönemlilerinden biri de çalışma gruplarıdır. Bu araştırmada, çalışma gruplarının yalınüretimdeki etkinliklerinde rol oynayabilecek faktörlerin, ele alınan bazı çalışma gruplarınagöre nasıl etkili oldukları, yalın üretimin bünyesindeki göstergelerleşekillerdekarşılaştırılarak benzer konularda çalışan ya da yalın üretimi uygulamaya çalışan işletmelereyol göstermesi bakımından incelenmektedir. Okuyucu bu çalışmada önce yalın üretiminkavramsal açıklamasını, ardından grup ve çalışma gruplarının özelliklerinin anlatımını veüçüncü bölümdeki uygulamada ise önceki konularda açıklanan teorik bilgilerin Ford-Otosannönü Fabrikası'ndaki yalın üretim sistemi bünyesinde bulunan 6 çalışma grubu üzerindeyapılan uygulama çalışmasını bulacaktır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTLean manufacturing is one of the last levels of the highly developing manufacturingindustry started from the beginning of 1900s. Lean manufacturing with a short explanation is;distinguishing of the waste and value, decreasing or if possible zeroing the waste and makingthe value more worthy. Work groups as a subject, is one of the most important fundamentalsof the application side of lean manufacturing. In this study, the possible factors that can haveeffect on the effectiveness of the work groups are investigated on some selected work groupsto understand to which extend they have effect, also making correspondence with the leanmanufacturing metrics to show the firms that are working on or trying to apply leanmanufacturing principles as an one example. In this study, the reader will find; the theoreticalexplanation of lean manufacturing, again theoretical explanations of groups and work groups,in the third section which includes the application study, the application of all the teoriticalstaff that are explaned in the previous sections in Ford-Otosan Inonu Plant on the selected 6lean manufacturing work groups.