Development and validation of a scale for measuring students' mathematics-related beliefs
Öğrencilerin matematikle ilgili inançları: Bir ölçek geliştirme çalışması
  1. Tez No: 232470
  2. Yazar: AYŞEGÜL KAMER YILDIRIM ÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ERKTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada öğrencilerin matematikle ilişkili inançları çerçevesinde bir ölçek geliştirme ve çerçevenin geçerliliğini kontrol etme hedeflenmektedir. Oldukça kapsamlı bir kavram olan ?öğrencilerin matematikle ilişkili inançları? hakkında bir çok model sunulmuştur. Bu çalışmada kullanılan ve öğrencilerin matematikle ilişkili inançlarını açıklayan yapı literatürde var olan modellere dayanmaktadır. Bu çerçeveye göre öğrencilerin matematik eğitimiyle ilgili genel inançları, kendileriyle ilgili inançları ve sosyal ortamla ilgili inançları öğrencilerin matematikle ilişkili inançlarını oluşturur. Burada belirtilen kategoriler ölçek geliştirmek için boyutlara ayrılmıştır. Geliştirilen ölçekte yer alan boyutlar öğrencilerin (1) matematiğin doğası (2) öğrenme ve problem çözme (3) öğretme, (4) öz yeterlilik, (5) kontrol, (6) değer verme , (7) hedefe yönelme, (8) sosyal normlar, (9) matematiğe özgü normlar hakkında inançlarını kapsamaktadır. 300 sekizinci sınıf öğrencisinden toplanan veri ölçeğin psikometrik kalitesini değerlendirmek, oluşturulan modelin çerçeveye uygunluğunu anlamak, öğrencilerin matematikle ilişkili inançlarını tanımlamak, cinsiyet farklılıklarını ve inançlarla matematik başarısı arasındaki ilişkiyi incelemek için analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, geliştirilen ölçek geçerli ve güvenilir bulunmuştur. Toplanan veri modelle çerçeve arasındaki uyumu ampirik olarak kanıtlamıştır. Öğrencilerin matematikle ilişkili inançları genel olarak beklenen yöndedir. Matematiğin doğası dışında diğer alt ölçekler için cinsiyete bağlı farklılıklar yoktur. Öğrencilerin matematik başarıları sosyal ortamla ilgili inançlarıyla manidar şekilde ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop and validate a scale based on a framework of students? mathematics related beliefs. Several models have been proposed to explain this rather extensive construct. The framework used in this study was based on the existing models in the literature to explain students? mathematics related beliefs. The framework included students? beliefs about mathematics education, students? beliefs about self and students? beliefs about social context. The categories of the framework were divided into dimensions for scale development. The scale was developed to cover the dimensions as students beliefs about (1) the nature of mathematics, (2) learning and problem solving, (3) teaching; (4) self efficacy, (5) control, (6) task-value, (7) goal-orientation, (8) social norms, (9) socio-mathematical norms. Data on 300 8th grade students were analyzed to assess the psychometric qualities of the instrument, to assess model fit to the framework, to describe students? math related beliefs, and to investigate gender differences and the relationship between mathematics achievement and beliefs. The instrument was found to be reliable and valid. The data provided empirical evidence for a modified model on the framework. Students? beliefs indicated a desirable direction. There were no gender differences except on the first subscale of students? beliefs about the nature of mathematics. The relation between beliefs about social context and mathematics achievement were found to be statistically significant.