Thermodynamic analysis of steam assisted conversion of bio oil components to synthesis gas
Bio yağ bileşen maddelerinin buhar ile sentez gazlarına dönüşümlerinin termodinamik analizi
- Tez No: 232471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KERİM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hidrojen üretiminde en yaygın süreç fosil yakıt bazlı hidrokarbonların buhar ile reformlanmasıdır. Ancak fosil yakıtların kullanımı sera gazı etkisini arttıran karbon dioksitin yüksek miktarda üretimine neden olmaktadır. Buna karşılık biyolojik içerikli yakıtlar, sürdürülebilirlik ve doğal karbon dioksit dengesi özellikleri ile bu soruna en yakın çözüm olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, biyo-yağ bileşen maddelerin ? formik asit, isopropil alkol, laktik asit ve fenol ? buhar ile dönüşümlerinin termodinamik analizlerini yapmak ve süreç değişkenleri olan sıcaklık, buhar-yakıt oranı ve basıncın ürün dağılımı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaçla, sıcaklık, basınç ve buhar-yakıt oranı sırasıyla, 600?1000 K, 1?30 bar ve 4?9 aralığında değişen değerlerde termodinamik analizler yapılmıştır. Gibbs Serbest Enerji minimizasyonu yöntemi ile ürünlerin denge durumundaki mol sayıları belirlenmiştir. Oluşan optimizasyon problemi ardışık karesel programlama algoritması ile çalışan `General Algebraic Modeling System' (GAMS) ortamında çözülmüştür. Sonuçlar incelendiğinde, model hidrokarbonların tüm analiz koşullarında hemen hemen tamamının ürüne dönüşümü gözlenmiştir. Sıcaklık ve buhar-yakıt oranının ürün dağılımdaki hidrojen oranı üzerinde farklı oranlarda olumlu etkisi olurken, buna rağmen basınçtaki artışın hidrojen üretimini engellediği görülmüştür. Bu eğilimler reaksiyon mekanizmaları hakkında fikir vermiş ve yakıtların buhar ile refromlanmasının yanı sıra önemli oranda su?buhar dengesi, metanın buhar ile reformlanması ve metanlaştırma reaksiyonlarının varlığını işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
Steam reforming is a well-established route for hydrogen production, but the processing of fossil-based hydrocarbons leads to the generation of carbon dioxide, a well-known greenhouse gas. Recently, the use of biomass-driven resources such as bio-oil has been recognized as a viable solution in terms of its sustainability and its CO2 neutral behavior. The aim of this study is to investigate the thermodynamics of steam assisted conversions of model components of bio-oil ? formic acid, isopropyl alcohol, lactic acid and phenol ? and to understand the effect of process variables such as temperature, pressure and inlet steam-to-fuel ratio on the product distribution. For this purpose, a thermodynamic analysis is performed at ranges of temperature, pressure and steam-to-fuel ratio of 600?1000 K, 1?30 bar and 4?9, respectively. The number of moles of each component in the product stream at equilibrium is calculated via the method of Gibbs Free Energy (GFE) minimization technique. The resulting optimization problems are solved using Sequential Quadratic Programming (SQP) algorithm under General Algebraic Modeling System (GAMS) environment. The results indicate that, for all model hydrocarbons and operating conditions, almost complete conversion to H2, CO, CO2 and CH4 are achieved. Temperature and steam-to-fuel ratio have positive effects in increasing hydrogen content of the product mixture at different magnitudes, whereas the increase in pressure suppressed hydrogen production. These trends provide insight about the reaction mechanism and indicate the existence of water-gas shift, methanation and methane steam reforming as major side reactions running parallel to steam reforming of the model hydrocarbon.