İzmir koşullarında güneş enerjisi destekli ısı pompası tasarımı
The design of heat pump assisted by a solar system in the conditions of İzmir utlu
  1. Tez No: 85656
  2. Yazar: ZAFER UTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZBALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
V ÖZET İZMİR KOŞULLARINDA GÜNEŞ ENERJİSİ DESTEKLİ ISI POMPASI TASARIMI UTLU, Zafer Yüksek Lisans Tezi, Güneş Enerjisi Enstitüsü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Necdet ÖZBALTA Ağustos 1999, 243 Sayfa Bu çalışmanın amacı, İzmir koşullarında güneş evinin güneş enerjisi destekli ısı pompası ile ısıtılmasının tasarımını incelemektir. Bu çalışmada ısı pompasının bir depolama tankı ile ısıtılmak istenen güneş evi arasında bir enerji transferi yaptığı düşünülmüştür. Isı pompasında kullanılan soğutucu akışkan depolama tankında bulunan buharlaştırıcı tarafından ısıtılır. Soğutucu akışkan enerjisini, ısıtılacak ortama yerleştirilmiş yoğuşturucu aracılığı ile bırakır. Düzlemsel toplayıcı devresinde antifriz-su karışımı olduğu kabul edilmiştir. Antifriz-su karışımı, düzlemsel toplayıcılarda depolanan güneş enerjisi tarafından ısıtılarak enerjisini depolama tankında. ısıl kapasite olarak depoladığı kabul edilmiştir. Sistemin temel elamanları; düzlemsel toplayıcılar, depolama tankı, kompresör, kompresörü döndürenelektrik motoru, yoğuşturucu olarak bir eşanjör, genleşme cihazı olarak bir kılcal boru ve buharlaştırıcı olarak ta depolama tankının içersinde bulunan ısı değiştirici alınmıştır. Isıtılacak ortam olan güneş evinin ısı kayıp hesaplamaları, İzmir koşullarında en olumsuz iklim koşulları göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Ayrıca her ayı temsil eden günler içinde, ısı kayıp, ışınım ve sıcaklık değerleri tespit edilmiş ve bunlar grafikler halinde sunulmuştur. Bunlara ek olarak depolama tankındaki sıcaklık değişimi grafiklerle belirlenmiştir. Tasarımda sistemi oluşturan elemanlar ısı pompası buharlaştıncısı, yoğuşturucusu, depolama tankı, düzlemsel toplayıcılar boyutlandırılması gerçekleştirilmiştir. Güneş enerjisi destekli ısı pompaları enerji alış biçimlerine göre seri, paralel ve karışık kaynaklı olarak sayısal parametreleri ile birlikte incelenmiştir. Ayrıca ısı pompasında kullanılacak olan soğutucu akışkanların özellikleri (sıvı - yoğunluk, buhar basıncı, buhar ısı kapasitesi, kızgın buhar eşitliği, buhar entalpisi, sıcaklık, basınç ve hacim ) termodinamik parametrelerine göre denklemler düzenlenmiştir. Bunlara ek olarak, ekonomik analiz kavramları açıklamış, güneş enerjisi destekli ısı pompası kullanılarak yapılacak ısıtma maliyeti açısından değerlendirilmiş ve geleneksel ısıtma sistemi kullanılarak yapılacak ısıtma ile arasında ekonomik karşılaştırma yapılmıştır. Anahtar kelimeler Isı pompası güneş enerjisi destekli ısı pompası, tasarım.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE DESIGN OF HEAT PUMP ASSISTED BY A SOLAR SYSTEM IN THE CONDITIONS OF İZMİR UTLU, Zafer M. S İN Solar Energy Institute Supervisor: Prof. Dr. Necdet ÖZBALTA August 1999, 243 pages The aim of this study is to examine the design of heating a solar house by a heat pump assisted by a solar system in the conditions of İzmir. In this, study it is considered that the heat pump performs an energy transfer between a storage tank and the solar house to be heated. The refrigerant used in the heat pump is heated by the evaporator which is immersed into the storage tank of a solar system. The refrigerant leaves its energy to a space to be heated by its condenser which is located in the space, it is accepted that there is water-antifreeze solution in the collector circle. It is also accepted that the fluid is heated by the collector and this energy is stored in the storage tank due to thermal capacity of the fluid inside the tank. The basic components of the system are collectors, storage tank, compressor, an electrical motor driving the compressor, an exchanger as condenser, a capillary tube asthe expansion device and a heat exchanger in the storage tank as the evaporator. The calculations of the loss of heat of the solar house to be heated has been done considering the most negative climate conditions of İzmir. Moreover, for the days representing the each month the variables of loss of heat, radiation and heat and these variables are presented as graphics. In addition to these, the change of heat in the storage tank is presented in the graphics. In the design, components of the system; heat pump evaporator, condenser, storage tank, collectors has been performed. Heat pumps assisted by a solar system are examined including their numeric parameters as series, paralel and dual based according to their way of receiving the energy. Furthermore, according to thermodynamic parameters of the features of the refrigerants to be used in the heat pump (liquid- density, steam pressure, steam heat capacity, saturation steam equation, entalpisi entropisi, heat, pressure and volume) equations are produced. In addition to these, economic analysis term are described, heating by -a heat pump assisted by a solar system is considered in terms of its cost and a comparison is made between the traditional way of heating and heating by a heat pump assisted by a solar system in terms of economy. Keywords : Heat pump, solar assisted heat pump, design.