Development and implementation of a 'science center learning kit' designed to improve student outcomes from an informal science setting
Bir okul dışı fen ortamında öğrenci kazanımlarını arttırmak için tasarlanan 'bilim merkezi öğrenme paketi'nin geliştirilmesi ve uygulanması
  1. Tez No: 232477
  2. Yazar: MİRAY TEKKUMRU KISA
  3. Danışmanlar: PROF. DİLEK ARDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'da bir bilim merkezini ziyaret eden öğrencilerin kazanımlarını artırmak için ?Bilim Merkezi Öğrenme Paketi?nin geliştirilmesi, uygulanması ve etkililiğinin ölçülmesi amaçlanmıştır.Bilim Merkezi Öğrenme Paketi, literatürdeki öneri ve uyarılar temel alınarak geliştirilmiştir. Geliştirilen Bilim Merkezi Öğrenme Paketi İstanbul'da bulunan Şişli Belediyesi Bilim Merkezi'nde uygulanmıştır. Paketin etkililiğinin ölçülmesi için yürütülen bu çalışma biri devlet ve biri özel okul olmak üzere iki farklı okulda ve iki farklı araştırma deseni ile gerçekleştirilmiştir. Paketin etkililiği, devlet okulunda 6. ve 7. sınıf öğrencileri olan 21 kişinin katılımı ile ölçülmüştür ve ön deneysel araştırma deseni (ön test-son test deseni) kullanılmıştır. Paketin etkililiğini ölçmek için özel okulda yürütülen çalışmaya ise 7. sınıf öğrencileri olan 56 kişi katılmış ve bu çalışmada öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır.Çalışmanın devlet okulu öğrencilerinden oluşan örnekleminden elde edilen veriler, öğrencilerin kuvvet ve hareket ile ilgili temel kavramları anlama düzeylerindeki değişimi, bilim merkezi ziyaretindeki öğrenme durumları ile ilgili kişisel bildirimlerini ve seçilen deneylerdeki ana fikirleri anlama düzeylerini ölçmek amacıyla analiz edilmiştir. Eşli t-testi analizi sonuçları, öğrencilerin ?Kuvvet & Hareket: Temel Kavramlar Testi?nden uygulama öncesi ve uygulama sonrasında aldıkları puanlar arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. ?Öğrenme Durumları Ölçeği? puanları öğrencilerin genellikle kendi öğrenme durumları ile ilgili olumlu bildirimde bulunduklarını göstermiştir.Çalışmanın özel okul öğrencilerinden oluşan örnekleminden elde edilen veriler, bilim merkezi ziyaretini Bilim Merkezi Öğrenme Paketi'ni kullanarak yapan ve bu paketi kullanmadan yapan gruplardaki öğrencilerin kuvvet ve hareket ile ilgili temel kavramları anlama düzeylerindeki değişimini, bilim merkezi siyaretindeki öğrenme durumları ile ilgili kişisel bildirimlerini ve seçilen deneylerdeki ana fikirleri anlama düzeylerini karşılaştırmak amacıyla kullanılmıştır. Eşli t-test analizi sonuçları deneysel gruptaki öğrencilerin ?Kuvvet & Hareket: Temel Kavramlar Testi?nden uygulama öncesi ve uygulama sonrasında aldıkları puanlar arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. İki yönlü tekrarlamalı varyans analizi sonuçları, deneysel grup ve kontrol grupları arasında öğrencilerin kuvvet ve hareket ile ilgili temel kavramları anlama düzeylerindeki değişim açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Deneysel grup ve kontrol gruplarındaki öğrenciler öğrenme durumları ile ilgili kişisel bildirimleri açısından da farklı bulunmamıştır (MOLI puanları). Devlet okulu öğrencileri ile özel okul öğrencilerinin öğrenme durumları ile ilgili kişisel bildirimleri kıyaslandığında, devlet okulu öğrencilerinin kendi öğrenme durumları ile ilgili daha olumlu bildirimlerde bulundukları tespit edilmiştir.Özel okul ve devlet okuldaki öğrencilerin ?Ana fikirleri Anlama Ölçeği?ndeki sorulara verdikleri cevaplar benzer bulunmuştur. Sonuçlar, her iki gruptaki çok az sayıda öğrencinin seçilen deneylerdeki ana fikirleri anlayabildiklerine işaret etmiştir. Bu çalışma sonucunda öğrencilerin bilim merkezinde en çok ilgi çekici buldukları ve en anlamlı gördükleri deneyler de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to develop, implement and measure the effectiveness of a science center learning kit (SCLK) designed to facilitate learning outcomes from a science center in İstanbul.The SCLK was developed after careful consideration of the suggestions and cautions raised in the literature. The implementation of SCLK was carried out in Şişli Municipality Science Center in İstanbul. In order to measure the effectiveness of the SCLK the study was implemented in two different kinds of schools (public/private) in İstanbul with two different designs. The effectiveness of SCLK was analyzed by using pre-experimental design (pre-test post-test design) in the public school with the participation of 21 (6th and 7th grade) public school students; and by using quassi-experimental design (pre-test, post-test, control group design) in the private school with the participation of 56 (7th grade) private school students.Data obtained from the public school sample were analyzed to examine changes in students? conceptual understanding about the concepts in force and motion unit, their personal declarations about their own learning from the visit, and their understanding of the main ideas of selected exhibits. Paired samples t-test analysis indicated no significant differences between pre-test and post-test scores of the students in terms of their conceptual understanding about the concepts in force and motion unit. MOLI scores of the students indicated that they generally had favorable declarations about their own learning.Data from the private school sample were used to examine the differences between students who conducted a visit to the science center with SCLK (experimental group) and without SCLK (control group) in terms of the changes in their conceptual understanding on force and motion, personal declarations about their own learning from the visit and understanding of the main ideas of selected exhibits. Paired samples t-test analysis indicated no significant differences between pre-test and post-test scores of the students in the experimental group in terms of their conceptual understanding about force and motion unit. Repeated measures ANOVA results showed no significant differences between the experimental and the control groups in terms of the changes in their conceptual understanding about force and motion unit. Students in the experimental and control groups were also similar in terms of their personal declarations about their learning from the visit (MOLI scores). When compared to the data obtained from the public school, private school students declared less favorable views concerning their learning from the visit.Answers given to the questions in the Understanding of the Big Ideas Questionnaire were similar in both the public and the private school groups. For both groups results indicated that few students could correctly identify the main ideas in selected exhibit. The results also provided evidence on what students considered to be the most interesting and the most meaningful exhibit in the science center.