Supply chain modeling and analysis at alternative levels of aggregation
Değişik modelleme düzeylerinde tedarik zinciri analizi
  1. Tez No: 232486
  2. Yazar: GÜVEN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Etmen-temelli modelleme (ETM) ve sistem dinamiği (SD), karmaşık sistemlerin modellemesinde yaygın olarak kullanılan iki yöntemdir ve geleneksel olarak detaylandırma yelpazesinin ayrı uçlarında konumlanırlar. Dağıtma ve detaylandırma esaslı ETM, bireysel özellik ve dinamikler ile makro dinamikler arasındaki ilişkinin analizini mümkün kılar. Birleştirme esaslı SD ise bireysel ölçeği dikkate almaz ve sadece makro dinamikleri tanımlar; böylece temsil etme yetisi ele alınan sisteme bağlı hale gelir.Bu çalışma, detaylandırma ve analiz düzeyleriyle ilgili genel soruları, üç-basamaklı ve çok-etmenli bir tedarik zinciri kapsamında ele alır. İlk olarak, etmen-temelli bir model kurulmuş ve (talep tahmini, sipariş birleştirme, ve dinamak fiyatlama cinsinden) bireysel firma özelliklerinin makro dinamikler üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Analiz, envanter ve siparişlerdeki değişkenlik ile bu değişkenliğin tedarik zincirinin üst basamaklarına çıktıkça artması anlamına gelen kamçı etkisi üzerine yoğunlaştırılmıştır. Etmen bünyesindeki bu özelliklerin hiçbirinin mevcut olmadığı durumda (Sabit S politikasında), kamçı etkisinin ortaya çıkmadığı gösterilmiştir. Talep tahmini, sipariş birleştirme ve dinamik fiyatlamanın ise makro düzeydeki sipariş ve envanterlerde değişkenliğe ve kamçı etkisine yol açtığı gösterilmiştir. Bireysel düzeydeki bu özelliklerin, makro dinamikleri, tedarik zincirinin topolojisine sistemik olarak bağlı bireysel davranışlar aracılığıyla etkilediği gösterilmiştir. ETM analizinin ardından, birleştirme esaslı bir SD modeli kurulmuştur. SD modelinin, Sabit S politikasındaki dinamikleri mükemmel şekilde temsil ettiği ve bunun ötesinde talep tahmini altındaki davranış kalıbını ürettiği gösterilmiştir. Ancak, sipariş birleştirme durumundaki davranış kalıbı SD tarafından yakalanamamıştır. Talep tahminiyle sipariş birleştirmeye bağlı değişkenlik artışı SD tarafından açıklanabilirken; dinamik fiyatlama durumunda -bireyler ayrıştırılmadığı ve dolayısıyla fiyata bağlı ilişkilenmeler dikkate alınmadığından- bunun mümkün olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Agent-based modeling (ABM) and system dynamics (SD) are two methodologies commonly used in the modeling of complex systems, which are conventionally placed at the two ends of the aggregation spectrum. Disaggregated ABM facilitates the analysis of the relationship between individual features, individual dynamics, and aggregate dynamics. Aggregated SD captures the aggregate dynamics without considering the individual scale. Its representative capability thus depends on the system considered.This research asks the general questions about the level of aggregation in the scope of a three-echelon, multiagent supply chain. First, an agent-based model is built, and the effects of individual firms? features (in terms of demand forecasting, order batching, and dynamic pricing) on aggregate dynamics are analyzed. The analysis focuses especially on inventory/order variability and the bullwhip effect, which is the increase in variability as one moves up in a supply chain. It is shown that the bullwhip effect does not exist if none of these features exist in the agent schemata (Fixed S policy). On the other hand, demand forecasting, order batching, and dynamic pricing are shown to be the causes of variability and bullwhip effect in aggregate orders and inventories. It is demonstrated that these factors at the agent level affect aggregate dynamics through individual dynamics, which systematically depend on the supply chain topology and interactions among individuals. Given the ABM findings, an aggregated SD model is built. SD model is shown to capture the dynamics under Fixed S policy perfectly. It captures the general behavioral pattern under demand forecasting, but not under order batching. The variability amplification characteristics of both demand forecasting and order batching are also captured by the SD model. However, SD fails to capture the variability amplification characteristics of dynamic pricing; because SD does not distinguish individuals and thus does not consider the interactions of agents according to their price levels.