Development of tolerance and dependence in barbiturate use: A systems modeling approach
Barbiturat kullanımında tolerans ve bağımlılık oluşumu: Bir sistem modellemesi
- Tez No: 232485
- Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Industrial and Industrial Engineering, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sürekli fenobarbital kullanımında tolerans ve bağımlılık oluşumunu araştırmak için bir sistem dinamiği modeli kurulmuştur. Fenobarbital, beyni etkileyen sedatif (sakinleştirici) bir ilaçtır. Geçmiş yıllara kıyasla kullanımı azalmış olmasına rağmen bir çok insan halen fenobarbital kullanmaktadır. Fenobarbital bir yan etki olarak kendini metabolize eden karaciğer enzimlerinin sayısını arttırır. Bu enzim artışı ilaca tolerans oluşumuna neden olur. Bunun yanında, zamanla beyin ilaca adapte olur ve dolayısıyla ilaca karşı hassasiyeti azalır. Bu iki faktör, ilacın etkinliğini azalttığından kullanıcının aynı etkiyi hissedebilmesi için dozu arttırması gerekir. Artan dozlar metabolizma ve nöroadaptasyon etkilerini güçlendirerek kısır bir geri bildirim döngüsü oluşturur. Nöroadaptasyon, kullanıcıyı ilaca bağımlı kılarak ilacın bırakılmasını zorlaştırır. İlaç alımı kesilmesine rağmen adaptif değişimler hemen yokolmaz ve dolayısıyla kullanıcı ilacı bıraktıktan kısa bir süre sonra yoksunluk sendromu yaşar.Kurulan model, fenobarbital ilacının emilimi, dağılımı, metabolizması ve atılımı süreçlerini içermektedir. Enzim artışı ve nöroadaptasyon mekanizmaları da modele eklenmiştir. Tezde öncelikle normal bir insan ele alınmakta ve model empirik veriler kullanılarak gerçeklenmektedir. Bunun ardından, bir epilepsi hastasının, bir enzim inhibitörüyle birlikte fenobarbital kullanan bir insanın, ve normal bir insanın uyguladığı farklı doz uygulamalarının modellendiği üç ayrı senaryo incelenmiştir. Son olarak yoksunluk sendromunu engelleyebilecek doz stratejileri ile deneyler yapılmıştır. Sonuçlar epilepsi hastalarının tolerans ve bağımlılık gelişimine daha hassas olduklarını göstermiştir. Diğer taraftan, fenobarbital ile beraber enzim inhibitörü bir ilaç alınırsa, fenobarbital vücuttan daha yavaş atılmakta, dolayısıyla da fenobarbital alımı aniden kesildiğinde ortaya çıkan yoksunluk sendromunun şiddeti daha az olmaktadır. Farklı doz stratejileriyle yapılan deneylerde, doz alım sıklığı azaldıkça tolerans ve bağımlılık gelişiminin hızlandığı görülmüştür. Son olarak, yoksunluk sendromundan kaçınmak için, dozun kademeli bir şekilde azaltılması gerektiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
A system dynamics model is constructed to study the development of tolerance and dependence to phenobarbital in prolonged use. Phenobarbital is a sedative barbiturate drug whose target of action is the brain. Although its use has decreased over the years, phenobarbital is still being prescribed to many patients. As a side effect, phenobarbital enhances the synthesis of its own metabolic enzymes in the liver. This enzyme induction problem causes increased tolerance to phenobarbital over time. Moreover, the brain adapts to the presence of the drug and its sensitivity decreases with time. The resulting decrease in drug effectiveness urges the drug user to increase the dose. A feedback loop results, as the increased dose in turn leads to more metabolic induction and neuroadaptation. Furthermore, the brain?s adaptation to the drug plays a major role in rendering the user dependent on the drug hence complicating withdrawal from the drug. Because adaptive changes persist even after drug intake stops, upon abrupt discontinuation to the drug, the user experiences unwanted rebound effects.The model incorporates phenobarbital absorption, distribution, metabolism, and elimination processes with enzyme induction and neuroadaptation related structures. We start with validating the model by assuming a normal person. We then consider three scenarios: An epilepsy patient, a normal person taking an enzyme inhibitor drug concurrently with phenobarbital, and a normal person adopting different dosing schemes. We finally search for dosing regimens that facilitate gradual withdrawal from the drug so that rebound effects are avoided. Results show that an epilepsy patient is more prone to developing tolerance and dependence. Also, it is shown that concurrent intake of an enzyme inhibitor drug weakens rebound effects after sudden discontinuation since phenobarbital is cleared slower. Experiments with dosing frequencies show that the patient is more prone to tolerance and dependence development if dosing frequency is decreased. Finally, experiments confirm that in order to withdraw from the drug safely, doses should be reduced gradually.