A comparison of fuzzy methods for modeling
Bulanık metodlarının modelleme için karşılaştırılması
- Tez No: 232505
- Danışmanlar: PROF. OKYAY KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tip-1 bulanık mantık kontrolörleri otuz yılı aşkın süredir kontrol alanında kullanılmaktadır; fakat günümüzde bu yöntem değişken çevre koşullarında ve belirsizliklerin çok olduğu gerçek zamanlı sistemlerde yetersiz kalmaktadır. Bulanık mantık sistemleri birçok optimizasyon yöntemiyle birlikte çalışmaktadır. Genellikle minimum hatayı yakalamak için, kuralların öncül ve soncul kısımları adapte edilmektedir; fakat bu yöntemle üyelik fonksiyonlarındaki uzman bilgisi kaybolabilir veya distorsiyona uğrayablir. Bundan dolayı, bilim insanları yeni yöntemler aramaya veya varolan metodları geliştirmeye başlamışlardır.Parametreli t-normlar üzerine literatüre geçmiş çok önemli çalışmaları bulunmaktadır. Bu metodta optimizasyon işlemi uygulanırken, operatörlerin parametreleri ve kuralların soncul kısımlarındaki parametreler adapte edildiği için uzman bilgisinde herhangi bir kayıp ve distorsiyon meydana gelmez. Bu gelişmelere paralel olarak, bu tez çalışmasının en önemli katkısı parametreli t-normların sınırlı bulanık kümeler ile birlikte kullanılmasıdır. Bu metodta üyelik fonksiyonlarındaki belirsizlikler ve uzmanlık bilgisi hesaba alınmıştır. Böylece, uzmanlık bilgisinde bozulma ya da kayıp meydana gelmez ve bulanık model daha fazla dizayn parametresine sahiptir. Bu çalışmanın amacı, dört farklı metod kullanarak bulanık sistem modellemesini gerçekleştirmektir. Bu dört farklı metod; parametreli t-normlar, sınırlı bulanık kümeler, sınırlı kümeler ile parametreli t-normlar ve normalleştirilmemiş aralık değerli tip-2 TSK. Bu dört yaklaşımın matematiksel ve teoriksel yapısı kısaca anlatılmış ve performansları lineer olmayan fonksiyon yaklaşımı uygulaması ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Type-1 Fuzzy Logic Controllers (FLCs) have been used in control applicationsfor more than thirty years. However, traditional type-1 FLCs are deficient in dynamicalunstructured environments and in many real-time applications that include largeamount of uncertainties. Further to this, fuzzy logic systems work cooperatively withmany optimization techniques. Conventionally, the antecedent and consequent part ofthe rules are tuned to obtain minimum error response. However, this situation is notdesirable where the expert knowledge about the system is significant. Thus, scientistshave started to seek new approaches or develop existing methods.In literature, there are a number of noteworthy publications on type-1 fuzzy logicwith parameterized t-norms. During the optimization process in this fuzzy model, theparameters of the operators and consequent part of the rules are tuned; therefore, theexpert knowledge about the system is not lost or distorted. In line with this trend,the most important contribution of this thesis is that parameterized conjunctions areexpanded and Constrained Fuzzy Sets (CFSs) with parameterized conjunctions areproposed. By using constrained fuzzy sets with parameterized conjunctions, both theuncertainty and the expert knowledge are taken into account. Thus, the expert knowledgeabout the system is not lost or distorted and the fuzzy model has more designparameters. This study has the goal of comparing the performance of four different approachesto fuzzy modeling, using parameterized conjunctions, a novel concept namedConstrained Fuzzy Sets (CFSs), CFSs with parameterized conjunctions, and unnormalizedinterval type-2 Takagi Sugeno Kang (IT2 TSK). The theoretical and mathematicalbackgrounds of the four approaches are briefly described and their performances arecompared in approximating a nonlinear function.