Korunan alanların hukuksal statüsü
Legal status of protected areas
  1. Tez No: 232523
  2. Yazar: FERHAT TAZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı, korunan alanların öncelikle ülke düzeyinde olmak üzere hukuksal dayanaklarını ortaya koymak ve bu alanların korunması ve kullanılması ile ilgili yasal düzenlemeleri belirlemek ve başta uygulamacılar olmak üzere, ilgili kesimlere ve şahıslara yol gösterecek önerilerde bulunmaktır.Bu tez çalışması, korunan alanların yasal dayanaklarının daha iyi anlaşılması ve uygulamada karşılaşılan sorunlara hukuksal yollarla çözüm üretilmesine yardımcı olacak verilerin elde edilmesi bakımından oldukça önemlidir.Çalışma, korunan alanların dünya ve ülke düzeyinde ortaya çıkışını ve gelişimini, oluşturulmasındaki var olan felsefi düşünceyi, belirlenmesi ile ilgili teknik, usul ve esasları, ekonomik yararlanma ile olan ilişkisinin hukuksal dayanaklarını, planlanmasını ve bu alanlarda izin verilen ve yasaklanan faaliyetleri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to research legal basis for protected areas at national level as well as analyse legislation addressing these areas in terms of conservation measures and exploitation principles in general and give a guideline for practitioners and stakeholders in particular.This thesis is significant for better understanding of legal basis of protected areas and providing new ideas for creating legal solutions for law enforcement issues.This study covers the first appearance and development of protected areas at both national and global level. The main philosophies behind such a development is also discussed in the first starting from their initial establishment, following guidelines for designation procedures, exploitation at these means and ending management planning are also investigated. Also, necessary protection measures and prohibited and permitted activities are included throughout the study.