Sürekli ikmal programı ve hızlı tüketim ürünleri sektöründe bir uygulama
Continuous replenishment program and an application in fast moving consumer goods sector
  1. Tez No: 166331
  2. Yazar: FATMA MELTEM YÜCESOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT BASKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
SÜREKLİ İKMAL PROGRAMI VE HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA ÖZET Tedârik zinciri yönetimi, malzeme, bilgi, teknoloji ve hammadde tedarikçisinden müşteriye kadar olan para akışının yönetilmesi demektir. Tedârik zinciri, son kullanıcıya ürün veya hizmet sağlama sürecinin tümünü ifâde eder. Tedârik zinciri yönetimi bugün karşımıza değişik biçimleriyle çıkabilmektedir. Örnek olarak Etkin Tüketici Yanıtı (ETY), Hızlı Yanıt (HY), Fiilî Lojistik (FL), veya Sürekli İkmâl (Sİ) gibi kavramlar vermek olanaklıdır. Tezimin ilk bölümü, tedârik zinciri yönetiminin tanıtılması, tedârik zinciri dağıtım sistemleri ve alt sistemleri başlar. İkinci bölümde müşteri hizmetleri içinde yer alan CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) ve ECR (Etkin Tüketici Yanıtı) hakkında bilgi verilir. Müşteri hizmetleri doğru ürünü, doğru yerde, doğru zamanda sunmayı hedefler. Üçüncü bölüm sürekli ikmâl programına ilk adım olan ürün stoğu ikmâli ve yöntemleri anlatılır. Bu bölümde, aşağıdaki yöntemler incelenmektedir:. Sürekli İkmâl Programı. Doğrudan Mağaza Teslimi. Çapraz Sevkiyat. Nakliye. Sipariş Destek Sistemleri Dördüncü bölüm sürekli ikmâl programının önemini, amaçlarım, çalışma biçimini, çeşitlerini ve detaylı tanımlarını içerir. CRP, tedârik zincirinde depoyu beslemek için gerekli olan satış ve diğer faktörlerin bilgisi altında“çekme”lojistiği prensibine dayanır. Sistem, müşteri ve tedarikçinin mevcut stok seviyeleri bilgisinin karşılıklı bilinmesidir. Günlük olarak bu bilgi akışının sağlanması ile depoyu ve beklenen talebi daha iyi yönetmek mümkündür. Bu, tedarikçinin ürün hakkında daha etkili plânlama yapmasını sağlarken depo seviyesinin yönetimim ve müşteriye iyi bir tedârik de sağlar. CRP ortaklığının amaçlan; düzeltilmiş stok devir hızı, depo stoğunu azaltma, stok dışı kalmayı azaltma, iyileştirilmiş hizmet seviyesi ve depo etkinliğidir. CRP'nin asıl ortak faydası etkili dağıtım ve ürünlerin müşteriye doğru daha hızlı akışıdır. Bu, tedarikçi ve perakendeciler arasındaki ticari ortaklığın stratejik bir ortaklığa dönüşmesine yardımcı olur. Geleneksel sistemde müşteri ekonomik sipariş miktarına bağlı olarak, satın alma siparişi yaratır. Oysa CRP sisteminde, ürünlerin ikmâli mevcut ya da tahmini ürün talep miktarına dayanır. CRP 'de proses, EDI raporu/web tabanlı olarak günlük stok seviyelerinin alınması ile başlar. Bu veri analiz edilir, değerlendirilir, gelecekteki tahminler ya da sipariş önerisi için işleme konur ve dosyalanır. xıBeşinci bölüm, özellikle son yıllarda önem kazanmaya başlayan CPFR (İşbirliğine dayalı plânlama, tahmin ve ikmâl) girişimleri ve uygulamaları hakkında bilgi verir. Bunlar; 1. Hızlı Yanıt (QR) 2. Etkin Tüketici Yanıtı (ECR) 3. Tedarikçi (Vendor) Yönetimindeki Stok (VMT) 4. Tedarikçi (Supplier) Yönetimindeki Stok (SMI) 5. Malzeme Gereksinim Plânlaması (MRP) 6. Üretim Kaynaklan Plânlaması (MRP II) 7. Dağıtım Gereksinimleri Plânlaması (DRP) 8. Satış ve Operasyon Plânlan (S&OP) 9. Dağıtım Kaynaklan Plânlaması (DRP II) 10. Kurumsal Kaynakların Plânlamasıdır (ERP) Altıncı bölüm, tedârik zincirinde iş prosesi yeniliği olan tedarikçi yönetimindeki stok uygulamasına bir örnek sunar ve SAP R/3 'ün bu prosesteki işlevini anlatır. Yedinci bölümde sürekli ikmâlin uygulanmasında zorunlu olarak gereksinim duyulan EDI ve uygulama alanları hakkında bilgi verir. Sekizinci ve dokuzuncu bölümler ise uygulama yaptığım şirket ve uygulamanın detaylan hakkında bilgi verir. Tezimin uygulaması hızlı tüketim ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Eczacıbaşı Girişim Pazarlama' da gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de bayilerine SAP sistemini kuran ilk şirket olan Girişim Pazarlama bu sayede bayilerinin satış ve stoklanın anlık olarak izleyebilmekte ve bayinin stoklarını yönetir ve gerektiği durumlarda sipariş önerileri hazırlayarak bunları müşterisine sunmaktadır. Uygulama sonuçlan gösteriyor ki; Belirlenen stok gün hedeflerine erişilmesi için bayilere sipariş önerisi hazırlama sonucunda müşteri talepleri en kısa sürede karşılanabilmiş, bayinin aşın stok tutmasını ve/veya stoksuz kalması büyük ölçüde engellenebilmiştir. xu
Özet (Çeviri)
CONTINUOUS REPLENISHMENT PROGRAM AND AN APPLICATION IN FAST MOVING CONSUMER GOODS SECTOR SUMMARY Supply chain management is the management of materials, information, technology and funds from the raw material supplier to the consumer. SCM contains the whole process of providing product or service to end customer. Today SCM has some various forms. For example Efficient Consumer Response (ECR), Quick Response (QR), Virtual Logistics (VL) or Continuous Replenishment (CR) are some of them. The first section of my thesis is about the definition of Supply Chain Management, distribution systems and sub systems of supply chain. The second section is about Customer Relationship Management and Efficient Consumer Response which belong to Customer Services. Customer services aim to provide the right product, at the right place and the right time to the customer. The third section is replenishment of product stock which is the first step of continuous replenishment program. In this section these methods are studied:. CRP: Continuous Replenishment Program. DSD: Direct Store Delivery. Cross-Docking. Transportation. Order Support Systems The fourth section includes the importance and detailed definitions of CRP, its goals, types and how it works. CRP is based on the principal of“pulled”logistics, where the replenishment of a warehouse takes place on the basis of information about sales and other factors necessary for efficient replenishment in the supply chain. The system is based on the exchange of information about current stock levels of both the retailer and the supplier. By making this exchange on a daily basis the system makes it possible to better monitor the warehouse and the expected demand. This leads to more effective planning in regards to production on the supplier's side and the management of warehouse levels and ultimate supply to the retailer. The goals of a CRP trading partnership are improved inventory turnover, reduction in warehouse inventory, reduced out of stocks at the warehouse level, improved service levels, and improved warehouse efficiency. The primary joint benefit of CRP is the effective distribution and the smoother flow of products towards the retailer. This helps in the development of a strategic partnership between the supplier and the retailer trading partners. xiuIn the traditional system the distributor generated the purchase orders, based on economic order quantities. However in the CRP system replenishment of products is based on actual and forecasted product demand. In CRP, the process begins with receipt of the daily stock level report through EDI reports/web based medium. This data is analyzed, evaluated, filed and processed further for prognosis and order proposals. The fifth section gives some details about CPFR (Collaborative Planning, Forecasting, and Replenishment) initiatives which becomes more important in recent years. These initiatives are; 1. Quick Response (QR) 2. Efficient Consumer Response (ECR) 3. Vendor-Managed Inventory (VMI) 4. Supplier-Managed Inventory (SMI) 5. Material Requirements Planning (MRP) 6. Manufacturing Resources Planning (MRPIT) 7. Distribution Requirements Planning (DRP) 8. Sales and Operations Planning (S&OP) 9. Distribution Resources Planning (DRPIT) 10. Enterprise Resources Planning (ERP) The sixth section is about a case study of implementing vendor managed inventory which is a business process innovation in the supply chain and explains the function of SAP R/3 in this process. The seventh section is about EDI which is an obligation of implementing CRP and its applications. The eighth and ninth sections give details about company and the application. The application is done in Eczacıbaşı Girişim Pazarlama which is a company in FMCG sector. Girişim Pazarlama, the first company introducing the SAP system to its distributors in Turkey, has the ability to see the sales and stocks online, manages the distributors' stocks and prevents in necessary situations, provides distributors with relevant order suggestions. The results of applications show that; Consumer orders are supplied in the shortest time and the risk of stock-out is resolved to a great extend by providing distributors with order suggestions which is to catch up stock day targets. xiv