Sayısal karasal yayınlarda kullanılan kipleme yöntemleri
Modulation methods used in digital terretrial broadcasting
  1. Tez No: 232534
  2. Yazar: TUNCAY KUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde kullanılan sistemlerin büyük bir bölümü sayısal kodlamaya dönüşmüştür. Sayısal sistemlerin en yoğun olarak kullanıldığı alanların başında haberleşme, özellikle de sesli ve görüntülü haberleşme gelmektedir. Uydu üzerinden sayısal yayın uzun zamandır yapılmaktadır. Ülkemizde karasal yayın henüz test yayınına başlamıştır. Karasal dijital yayınlarda sınırlı frekans spektrumunu en verimli şekilde kullanmak, dış etkenlerden etkilenmemek ve yansımalara karşı önlem alacak şekilde bir kipleme (modülasyon) yapmak çok önemlidir. Bu tez çalışmasında karasal sayısal yayınlarda kullanılan Kodlu Dikgen Frekans Bölümlemeli Kipleme (COFDM) ile ilgili ayrıntılı ve Türkiye şartlarında uygulanabilir bir tasarım yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, most of the systems used in electronic device turn into digital coding. Digital systems are mostly used in communication, especially audio and video communications. Digital broadcasting over satellites has been used for along time but digital terrestrial test broadcasting started short time ago. It is very important to use the limited frequency spectrum efficiently, not to be affected from distortion. For these reasons digital modulation is used In this thesis, all details of the digital modulation, especially COFDM, will be given and an alternative digital terrestrial system will be proposed