European terrestrial digital television receiver performance comparison study under strong multipath interference
Güçlü çokyollu girişim etkisindeki Avrupa karasal sayısal televizyon alıcı performansının karşılaştırma çalışması
  1. Tez No: 302371
  2. Yazar: OKTAY KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ÖZEN, YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET GÜMÜŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin en temel amacı, Avrupa Sayısal Karasal Televizyon Yayın standartları olarak bilinen Sayısal Karasal Televizyon Yayını (DVB-T) ve İkinci Nesil Sayısal Karasal Televizyon Yayını (DVB-T2) ile ilgili genel bir benzetim gerçekleştirmektir. Bu standartlar öncelikli olarak, özellikle 90lı yılların başlarında, Avrupa ülkeleri için geliştirilmişti ancak şuanda bu iki standart Afrika, Asya, Orta Doğu ve Okyanusya ülkelerinde de en az Avrupa ülkelerindeki kadar kabul görme sürecinden geçmektedir. Bu yayın standartlarının en temel öğelerinden biri olan Dikgen Frekans Bölmeli Çoğullama (OFDM) kavramının bu çalışma içerisinde benzetimi yapılmıştır. Ayrıca DVB-T ve DVB-T2 standartlarının güçlü çok yollu girişim etkisi altındaki karşılaştırması detaylı olarak işlenmektedir. Çeşitli güçlü çokyollu kanal senaryoları, değişik güç-gecike profillerine ve gezginlik koşullarına bağlı kalınarak oluşturulmuş ve benzetimi yapılmıştır. Güçlü çokyollu kanal, geciken yollardaki sinyallerin güçlerinin fazlalığını ve gecikme sürelerinin yüksekliğini işaret etmektedir. Bu karşılaştırmalar ışığında, DVB-T2 standardının, güçlü çok yollu girişim etkisinde, DVB-T standardına göre çok iyi sonuçlar verdiği ve uygulanan kanal profili, kod oranı ve modülasyon tekniği parametrelerine göre değişiklik gösteren beş ila dokuz desibel güç kazancı elde edildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to implement a complete simulation of the European Digital Terrestrial Broadcasting standards known as ?Digital Video Broadcasting ? Terrestrial? (DVB-T) and ?Second Generation Digital Video Broadcasting ? Terrestrial? (DVB-T2). These standards have been developed primarily for Europe (especially DVB-T in early 90s), but these two standards are in the process of getting wider acceptance among several countries in Africa, Asia, Middle East and Oceania as well as Europe. One of the most important aspects of these standards is the Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) which has been simulated in this thesis. A comparative study between DVB-T and DVB-T2 has been provided in detail when both of these transmission standards are exposed to strong multipath interference. Various strong multipath scenarios have been created and simulated with respect to different power delay profiles and mobility conditions. The strong multipath indicates a channel profile whose scattered paths have strong power and relatively high delay spread. It has been shown that DVB-T2 standard outperforms DVB-T standard under strong multipath interference and achieves nearly from three to nine decibels power gain according to applied channel profile, code rate and modulation parameters.