Soğutma kulesinde sülfat indirgeyen bakterilerin galvanizli çelik üzerine korozif etkisinin incelenmesi
The investigation of corrosion effect of sulphate reducing bacteria on galvanized steel in cooling tower
  1. Tez No: 232539
  2. Yazar: BİHTER MİNNOŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN ÇOTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Korozyon çevresel etkiler ile malzemelerin yapısının bozunması olayıdır. Mikroorganizmalar tarafından metallerin bozulması durumu biyokorozyon veya mikrobiyolojik korozyon (MIC) olarak bilinmektedir. Elektrik güç santralleri, soğutma kuleleri, depolama ve su dağıtım sistemleri, MIC'tan en çok etkilenen endüstriyel alanlardır. Açık sistem soğutma kuleleri, endüstriyel olarak merkezi soğutmada ihtiyaç duyulan sistemler olup, besin varlığına, uygun sıcaklığa ve geniş yüzey alanına sahip olup mikroorganizmaların çoğalması için oldukça uygun yapılardır.Sülfat indirgeyen bakteriler (SRB) MIC ile yakından ilişkili olan bakterilerdir. SRB sülfat iyonlarını son elektron alıcısı olarak kullanıp korozif bir ürün olan hidrojen sülfür üretir.Biyofauling ve korozyona yüksek dirençliliğinden dolayı soğutma kulelerinin yapımında genellikle galvanizli çelik kullanılmaktadır.Bizim çalışmamızın amacı da soğutma kulelerindeki galvanizli çelik yapılarda SRB'nin oluşturduğu mikrobiyolojik korozyonu etkileyen biyolojik parametreleri tanımlamaktır.Deney, soğutma kulesine yerleştirilmiş galvanizli çelik kuponların her ay SRB, aerobik ve anaerobik heterotrofik bakteri (HB) sayılarının tespiti, metalin korozyon hızının hesaplanması ve bakterilerin hücre dışı polimerik maddelerinin (EPS) karbonhidrat miktarlarının ölçümü şeklinde planlanmıştır.Çalışmamız sonucunda SRB, aerobik ve anaerobik heterotrofik bakterilerin galvanizli çelik yüzeylerde çoğaldığı, biyofilm tabakası oluştuğu ve galvanizli çeliğin mikrobiyolojik olarak korozyona uğradığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Corrosion is the dissolution of materials of construction by their environment The resulting of metal deterioration by microorganisms is known as biocorrosion or microbially influenced corrosion (MIC). The industries most affected by MIC are power generations, cooling towers, storage and water distribution systems. An open recirculating cooling tower is a system necessary part of any industrial processes. In such a system microbial growth could be very high due to the presence of nutrients, favourable temperatures and large ratio of surface area to the volume.Sulphate reducing bacteria (SRB) are the microorganisms most closely identified with MIC. SRB use the sulfate ions as the terminal electron acceptor and produce corrosive hydrogen sulphide.Galvanized steel is usually used in the construction of cooling towers because of its high resistance to biofauling and corrosion.The aim of our study is to conclude the corrosion of galvanized steel occured by SRB in cooling tower and also recognize the effects of biological parameters on MIC.The experiment was planned to investigate the enumeration of SRB, aerobic and anaerobic heterotrophic bacteria (HB), corrosion rate measurement and carbonhydrate analysis of extracellular polysaccharide substances (EPS) from galvanized steel coupons located in cooling tower every month.The results of analysis showed that SRB, aerobic and anaerobic heterotrophic bacteria grew and formed a biofilm layer on the galvanized steel coupons, and also microorganisms are responsible from the microbiological corrosion of galvanized steel.