Turp (Raphanus sativus L.) tohumunun çimlenmesi ve fide büyümesi üzerine epibrassinolid'in etkisi
The effect of epibrassinolide on seed germination and seedling growth in radish (Raphanus sativus L.)
  1. Tez No: 232540
  2. Yazar: SEDA USTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP SAĞLAM ÇAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, farklı epibrassinolid (eBL) konsantrasyonlarında (10-5 M, 10-7 M, 10-9 M, 10-11 M) çimlendirilen turp (Raphanus sativus L.) tohumlarının çimlenme yüzdeleri hesaplanmış, 10 günlük fidelerin kök ve gövde uzunlukları, pigment içerikleri (klorofil, karotinoid, antosiyanin), protein miktarları, peroksidaz aktiviteleri ve membran pereabilitesinde değişiklikleri tespit edilmiştir.Yapılan çalışmada, tohum çimlenmesi üzerine 10-7 M ve 10-9 M eBL solusyonunun teşvik edici, 10-5 M eBL solusyonunun ise inhibe edici özellikte olduğu görülmüştür. Fide gelişimi sırasında kök uzunluğunun 10-9 M eBL de teşvik edildiği, 10-5 M eBL de inhibe edildiği; hipokotil uzunluğunda ise belirgin bir fark oluşmadığı saptanmıştır. Taze ağırlığı tüm organlarda 10-9 M eBL solusyonu arttırırken; kuru ağırlığı kökte, hipokotilde ve kotiledonda sırasıyla 10-11 M eBL, 10-5 M eBL ve 10-9 M eBL solusyonları arttırmıştır. 10-7 M eBL, klorofil içeriği üzerine; 10-9 M eBL de karotinoid içeriği üzerine en etkili konsantrasyonlardır. Antosiyanin miktarını hipokotilde 10-7 M eBL solusyonu artırırken, kotiledonda tüm konsantrasyonlar azaltmıştır. Elde edilen bulgulara göre, 10-9 M eBL in membran permeabilitesini koruduğu düşünülmüştür. 10-5 M eBL, kök ve hipokotilde; 10-7 M eBL kotiledonda protein miktarı üzerine etkili olmuştur. Peroksidaz aktivitesini ise kök, hipokotil ve kotiledonda sırasıyla 10-7 M eBL, 10-5 M eBL ve 10-9 M eBL solusyonları teşvik etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the germination percantage was calculated of radish seeds (Raphanus sativus L. ) that germinated in different epibrassinolide (eBL) concentrations (10-5 M, 10-7 M, 10-9 M, 10-11 M), root and hypocotyl lengths. Pigment contents (chlorophyll, carotenoid, anthocyanin), peroxidase activities and membrane differantiations were determined at 10 days old seedlings.It was shown that 10-7 M and 10-9 M eBL solutions have promotive effects on seed germination whereas 10-5 M eBL have inhibitory effect . During the seedling growth, root elongation was stimulated by 10-9 M eBL, inhibited by 10-5 M eBL. There was no significant difference on hypocotyl lenght. When 10-9 M eBL solution was heightened fresh weight of all organs, 10-11 M eBL, 10-5 M eBL ve 10-9 M eBL were heightened dry weight of root, hypocotyl and cotyledon, respectively. 10-7 M eBL was the most effective solution on chlorophyll content and 10-9 M eBL was the most effective on carotenoid content. When anthocyanin content was increased by 10-7 M eBL solution on hypocothyl, it was decreased by all the concantrations on cotyledon. It was thought that, the membrane permeability was protected by 10-9 M eBL ,by the results. 10-5 M eBL, was effective on hypocotyl and root protein content whereas 10-7 M eBL was effective on cotyledon. Peroxidase activity was stimulated by 10-7 M eBL, 10-5 M eBL ve 10-9 M eBL solutions respectively on root, hypocotyl and cotyledon.