Some cases of generalized Fermat equation
Genelleştirilmiş Fermat denkleminin bazı durumları
- Tez No: 232597
- Danışmanlar: PROF. CEM YALÇIN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde genelleştirilmiş Fermat denkleminin belirli durumlarının sınıflandırılması ile bu durumların tamsayılar üzerindeki çözüm kümelerinin bulunması için basit yöntemlerin uygulamaları verilmektedir. Basit yöntemlerin uygulanamadığı durumlar için daha yeni ve gelişmiş yöntemlerin uygulamaları da incelenmektedir. Sınıflandırma üç duruma göre yapılmıştır. İlk iki durumdaki denklemlerin çözüm kümeleri tamamen bulunmuştur. Fakat Fermat denkleminin de dahil olduğu üçüncü durum ise henüz cevaplanmamış sorular içermektedir. Tezin son bölümünde bu duruma ait olan denklemlerin bazıları için basit yöntemlerin uygulamaları ve bu durumla ilişkili cevaplanmamış soruların bir kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a classification of some cases of generalized Fermat equation and applications of elementary methods to these equations in order to find integer solutions to these equations. Applications of some more recent and advanced methods for some equations where elementary methods do not work are also presented. The classification consists of three cases. The solution sets of equations in the first two cases are completely determined. The third case where Fermat equation is included still contains unsolved problems. Applications of elementary methods to some of the equations in this case and some open problems related to this case are presented in the last chapter of the thesis.