Classification of nonsymmetric Riemannian manifolds using holonomy groups
Simetrik olmayan Riemann manifoldlarının holonomi grupları kullanılarak sınıflandırılması
- Tez No: 232598
- Danışmanlar: DOÇ. NİHAT SADIK DEGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde Berger'in simetrik olmayan indirgenemez Riemann manifoldlarını holonomigruplarına göre sınıflandırmasının Simons tarafından yapılan ispatı incelenmis ve Berger'insınıflandırması sonucu ortaya çıkan sınıflar yorumlanmıstır.Asal lif demetleri ve vektör demetleri temel araç olarak kullanılmıstır. Bu araçlarkullanılarak egriligin geometrik anlamı ile holonomy gruplarını iliskilendiren ve Simons'unispatının temelini olusturan Ambrose-Singer Teoremi incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Simons? proof of Berger?s classification of nonsymmetric irreducibleRiemannian manifolds with respect to their holonomy groups is studied and Berger?s classificationis discussed.The main tools will be principal fibre bundles and vector bundles. Using them, theAmbrose-Singer theorem is investigated, which relates the geometric meaning of curvatureto holonomy groups and forms the basis of Simons? proof.