Performance of transition radiation tracker at CERN-ATLAS experiment
CERN-ATLAS deneyinde TRT geçiş radyasyonu iz sürücüsü performansı
- Tez No: 232596
- Danışmanlar: PROF. METİN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Cern deki büyük hadron çarpıştırcısının yapımı tamamlanmıştır ve bu çarpıştırıcının 2008 yılında çalışmaya ve veri alımına başlaması planlanmaktadır.Büyük hadron çarpıştırıcısının yeni keşiflere ev sahipliği yaparak hem teorik hem de deneysel fiziğe önemli katkılar sağlamsı beklenmektedir.Bu çalışmada büyük hadron çarpıştırıcısındaki parçacık dedektörlerinden bire tanesi olan ATLAS hakkında genel bilgi verilmiş ve ATLAS"ın iç dedektörlerinden bir tanesi olan TRT iz sürücüsü yeniden incelenmiştir. Son olarak da TRT görüntüleme sistemi üzerinde yaptığımız çalışmalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction of the Large Hadron Collider at CERN has been finished and ready for operating in 2008. It will contribute to the development of both experimental and theoretical physics, hosting new discoveries in particle physics.In this work we have reviewev the ATLAS detector which is one of the four main particle detectors at CERN and we reviewed also the Transition Radiation Tracker (TRT) which is one of the subdetectors of ATLAS. And at the last we have presented our work concerning the TRT Monitoring.