Web environment to support teaching introductory programming
Giriş düzeyinde programcılık eğitimini desteklemek için web ortamı
- Tez No: 232606
- Danışmanlar: DR. SUZAN ÜSKÜDARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışması, Boğaziçi üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde verilen?Programcılığa Giriş? (kod: cmpe150) dersini destekleme amaçlı olarak geliştirilen?Giriş düzeyinde programcılık eğitimini desteklemek için web ortamı? çalışmasını anlatmaktadır.Bahsedilen ders, pek çok eğitim kurumunda yapısı ve boyutları sebebiyleöğrenciler için oldukça zorlayıcı bir ders olmuştur. Yaptığımız çalışmanın amacı dersinveriliş ortamı göz önünde bulundurularak öğretim kalitesini arttırmaktır. Bu çalışmadaöğrenci ve eğitim kadrosunun kullanımına açık şekilde program yazılabilecek ve eğitimmateryalleriyle zenginleştirilmiş bir web ortamı sunulmaktadır. Bu raporda tasarım,gerçekleştirim ve sistemin kullanımı anlatılmaktadır.Bu çalışma detaylı olarak bu sistemi neden ve nasıl geliştirdiğimize değinmektedir.Ayrıca iki dönemdir kullanmakta olduğumuz sistemin tecrübe ve dönütlerine de yer verilmiştir. 2. ünitede sistemi neden tasarladığımıza değindik. 3. ünitede çalışmamızlaalakalı alanlarda yapılan çalışmalardan bahsettik. 4. ünitede bu sistemin hangi özellikleriiçermesi gerektiğini anlattık. 5. ünitede sistemimizin içermesi gerektiği özelliklerigöz önünde bulunarak yaptığımız tasarımı sunduk. 6. ünitede tasarımımızı nasılsomut yazılıma dönüştürdüğümüzü anlattık. 7. ünitede sistemin öğrenci ve eğitimkadrosu gözünden nasıl kullanıldığını ekran görüntüleriyle tarif ettik. 8. ünitede sistemdenaldığımız dönütü aktardık. 9. ünitede bu sistemi kullandığımız iki sömestir'igöz önünde bulundurarak sistemimizi değerlendirdik. 10. ünitede sisteme gelecekteyapılabilecek olası eklentileri ve geliştirmeleri belirttik. Son olarak 11 ünitesinde songörüşlerimizi belirttik.
Özet (Çeviri)
This thesis describes a Web based education support environment for supple-menting the teaching of ?Introduction to Programming? (code CMPE150) course atBoğaziçi University by the Computer Engineering Department. The course in questionhas always been a challenging one to teach due to its nature and the size of the stu-dent body. This work aims to provide a higher quality learning environment given theconstraints of where it is applied. To this end a system was designed, implemented,and used in the teaching of this course. This work reports on design, development anduse of this system.This thesis will describe in detail why and how we built the system as well as ouruse for two semesters. In Chapter 2 we explain our design motivations. In Chapter 3present work related to supplemental online teaching environments. In Chapter 4we describe the system requirements. In Chapter 5 we introduce the design of thesystem. In Chapter 6 we provide implementation decisions and details. In Chapter 7we explain the use of this system both from the student as well as sta ? perspective.In Chapter 8 we present consequences and bene ? ts of the feedback mechanisms thatwe implemented. In Chapter 9 we present our evaluation regarding the use during twosemesters. In Chapter 10 we outline future work. Finally, in Chapter 11 we completethe thesis with concluding remarks.