Radial and nonradial oscillations in 63 Herculis
63 Herculis'de çapsal ve çapsal olmayan salınımlar
  1. Tez No: 23261
  2. Yazar: BÜLENT UYANIKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KIRBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZ 63 HERCULIS'DE ÇAPSAL VE ÇAPSAL OLMAYAN SALINIMLAR UYANIKER, Bülent Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Halil Kırbıyık Haziran 1992, 61 sayfa. Bu tezde, bir 6 Scuti yıldızı olan 63 Her'in çapsal ve çapsal olmayan salınımları araştırılmıştır. Başlangıç olarak 63 Her'in özelliklerini taşıdığını varsaydığımız 1.88 güneş kütlesinde bir model evrimleştirilmiş ve doğrusal salınım incelemesi yapılmıştır. Çapsal salınımları için temel, birinci ve ikinci harmoniklerde salınım dönemleri elde edilmiş ve benzeri bir yöntemle çapsal olmayan salınımları için değişik küresel harmoniklerde salınım dönemleri bulunmuştur. Salınımları titreşimsel kararlılık açısından da incelenmiş ve tüm modlar titreşimsel olarak kararlı bulunmuştur. Tiplerin belirlenmesindeki farklılıklara karşın sonuçlarımızın gözlemsel verilerle uyuştuğu görülmüştür. Anahtar kelimeler :Evrim modelleri, Zonklayan yıldızlar, Yıldız sismolojisi. Bilim dalı sayısal kodu : 404.02.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RADIAL AND NONRADIAL OSCILLATIONS IN 63 HERCULIS UYANIKER, Bülent M.S. in Physics Supervisor: Prof. Dr. Halil Kırbıyık June 1992, 61 pages. In this thesis, both radial and nonradial pulsation properties of a 6 Scuti star, 63 Her have been investigated. To start with, an evolutionary model of 1.88 M© star, which supposedly represents 63 Her was computed. Linear adiabatic pulsation analysis is applied to the model. Periods of fundamental mode, first and second overtones were found for the radial pulsation and similar period calculations were done for different values of the spherical harmonic degree L Oscillations were also checked for vibrational instability. All modes have been found to be vibrationals stable. Altough there are differences in identifying with some modes, our results seem to agree well with observations. Keywords : Stellar Evolution, Pulsating Stars, Asteroseismology. Science Code : 404.02.01 m