The Properties of the confined polaron
Hapsolmuş polaron özellikleri
  1. Tez No: 23262
  2. Yazar: BASSAM SAQQA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖZDİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZ HAPSOLMUŞ POLARON ÖZELİKLERİ SAQQA, Bassam Doktora Tezi, Fizik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Assoc.Prof. Dr. Uğur Özdinçer Haziran 1992, 69 sayfa. Hapsolmuş ortamlardaki elektronfonon sistemi geliştirilmiş, varyasyonel bir teknik çerçevesinde problemin zayıf ve kuvvetli bağlanma durumlarım birlikte ele alacak şekilde araştırılmıştır. Fröhlich polaronunun temel durumu engel duvarları ayarlanabilir üç boyutlu bir kuvantum kuyusu içinde lokalleşme dere cesinin bir fonksiyonu olarak ele alınmış, ve bağlanma enerjisi tüm geometriler için incelenmiştir. Aynı teori içinde zayıf ve kuvvetli manyetik alan limitlerinde iki boyutlu manyetopolaron problemi incelenmiş, zayıf elektron fonon etkileşmesi ve kuvvetli manyetik alan altında en uygun koherent fonon durumunun orta lama elektron pozisyonu yerine Landau yörünge merkezinde alınması gerektiği saptanmıştır. Bağlı polaronun temel durumu üzerine dış bir manyetik alanın etkisi ayrı bir örnek olarak çalışılmış, bağlanma enerjisi üzerine manyetik alanın getirdiği fonon düzeltmesinin kuvvetli Coulomb potensiyeli ve büyük fonon etkileşmeleri için daha belirgin olduğu görülmüştür. Ayrıca uyarılmış durumlar için polaronik etkiler incelenmiştir. İki boyutlu polaron sistemleri çerçevesinde dış yüzey polaronu zayıf bir manyetik alan etkisi altında ele alınmış ve manyetik alanın elektron ile yüzey optik fononları arasındaki etkileşmeyi arttırdığı ve böylece elektronun yüzeyedaha derin bir şekilde bağlanmasına ve lokalleşmesine neden olduğu gözlenmiştir. Anahtar kelimeler : Kuvantum Kuyu, Düşük Boyutlu Sistemler, Elektron- Fonon Etkileşmesi, Polaron, Manyetopolaron, Bağlı Polaron, Yüzey Polaron. Bilim dalı sayısal kodu : 404.05.01 Vİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PROPERTIES OF THE CONFINED POLARON SAQQA, Bassam Ph. D. in Physics Supervisor: Assoc.Prof. Dr. Uğur Özdinçer June 1992, 69 pages. The coupled electron-phonon system in confined media is investigated within the framework of an improved variational technique yielding a unified characterization of the weak and strong coupling aspects of the problem simulta neously. The ground state of the Fröhlich polaron is retrieved as a function of the degree of confinement in a three dimensional quantum well with tunable barrier potential and a unified overview of the binding energy interpolating between all possible confinement geometries is provided. On the basis of the same variational theory the problem of a two dimensional magnetopolaron is studied in the weak and the strong magnetic field limits. It is found that for weak phonon coupling and large magnetic field strength the most effecient coherent phonon state should be taken as centered on the Landau orbit center rather than on the average electron position. As a further instance, the effect of an external magnetic field on the ground state property of a bound polaron is considered. It is observed that the influence of the magnetic field on the phonon induced shift in the binding energy is more marked for stronger Coulomb potentials and larger phonon couplings. Some emphasis is also given to the polaronic effects on the excited states of the bound polaron. mIn the context of two dimensionally confined polaron sysytems the ex terior surface polaron problem is also studied under a weak magnetic field. It is found that the magnetic field enhances the effective interaction between the electron and the SO-phonons resulting in a deeper binding and a higher degree of localization of the electron over the surface. Key Words : Quantum Well, Low Dimensional System, Electron-Phonon Inter action, Polaron, Magnetopolaron, Bound Polaron, Surface Polaron Science Code : 404.05.01 IV