Can hyperbolic phase of Brans-Dicke field account for dark matter and dark energy?
Brans-Dicke alanının hiperbolik fazı kara madde ve kara enerjiyi açıklayabilir mi?
- Tez No: 232610
- Danışmanlar: PROF. METİN ARIK, YRD. DOÇ. MEHMET ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezin ana amacı, geç zaman rejiminde Brans-Dicke skaler-tensörel kütle çekimteorisini kullanarak, bugünkü enerji yoğunluğunu, evrenin genişleme hızına bağlayan,Friedmann denklemine kara madde ve kara enerjinin katkısını açıklamaktır.Ilk olarak, kompleks bir Brans-Dicke alanının, vakumdaki çözümleri analiz edile-cek ve gösterilecektir ki; Brans-Dicke alanını kara madde ve kara enerjiyi açıklamakiçin kompleks bir alan olarak ele almak bir anomali içermektedir.Bir sonraki adımda, Brans-Dicke alanı için hiperbolik faz tanımlanacak ve hiperbolik faz kullanılarak alandenklemlerinin çözülmesi ile, Brans-Dicke alanındaki anomalinin kaldırdığı gösterilecektir. Bu sebeple, hiperbolik fazlı Brans-Dicke alanı içinvakum geç zaman çözümünün kullanılması ile gösterilecektir ki; Brans-Dicke alanıuygun olarak modifye edildiğinde, Brans-Dicke skaler-tensörel kütle çekim teorisi,karanlık enerji ve karanlık maddeye açıklık getirebilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to explain the dark matterand dark energy contribution to standard Friedmann Equation which relatesthe expansion rate of the universe, H, to the various fractions ofthe present energy densities of the universe by using Brans-Dicke theory of gravity inlate-time regime.Firstly, vacuum solutions of the field equations will beanalyzed and it will be shown that there is some anomaly inexplaining the dark matter issue if Brans-Dicke field is solely assumed to be complex. Then, for the next step, a hyperbolic phase of Brans-Dicke field is worked out in the field equations and hence the anomaly seen under the assumption of complex Brans-Dicke field has been disappeared automatically. Therefore, we showed that Brans-Dicke scalar tensor theory well accounts for dark matterand dark energy provided that the Brans-Dicke field is modified suitably.