Investigation of phase I dose finding methods: Bayesian methodology for phase I studies
Faz I doz bulma yöntemlerinin incelenmesi: Faz I çalışmaları için Bayesci yöntem
- Tez No: 488214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Klinik deneme, yeni potansiyel tedavilerin güvenli ve etkili olup olmadığını incelemek üzere tasarlanmış bir bilimsel araştırmadır. Adının klinik deneme olmasına rağmen, bu çalışmalar herhangi bir laboratuarda yapılmaz. Genellikle bir doktor ziyaretine benzemektedir. Sağlıklı gönüllüler veya araştırılan hastalığı bulunan bireyler denemeye katılırlar. Bu denemelerdeki amaç ilacın hastalığı tedavi edip etmediğini anlamak için yeterli delil veya veriyi toplamaktır. Bir klinik araştırmaya katılmak, sağlık ve bilim alanındaki ilerlemenin bir parçası olmak demektir. Klinik araştırmalarda, katılımcılar sıklıkla mevcut standartlara kıyasla daha etkili umut verici yeni tedavilere erişme fırsatına sahip olurlar. Potansiyel tedavinin güvenliği ilk olarak faz I çalışmaları sırasında tespit edilir, ancak her aşamada sürekli izlenir. Bu tez, en popüler ve en çok kullanılan faz I doz yanıt yöntemlerini inceleyerek, bu yöntemlerin eksik yanları araştırmakta ve sürekli yeniden değerlendirme (CRM) methodunda farklı model yapıları ve önsel dağılımları kullanıldığında doğru dozu bulmadaki seçim olasılıklarının nasıl değiştiğini karşılaştırmalı bir simülasyon çalışması ile göstermektedir. Genel olarak bilinen faz I doz bulma yöntemleri; 3 + 3 tasarımı, A + B tasarımı, Sürekli Yeniden Değerlendirme Metodu (CRM), Bayesci Model Ortalama Sürekli Yeniden Değerlendirme Metodu (BMA-CRM), Bayesci Optimum Aralık Tasarımı (BOIN), Modifiye Edilmiş Zehirlilik Olasılık Aralığı Yöntemi (mTPI) ve Ockham'ın Tıraşlığını ele alan Bayesci Aralıklı Doz Bulma Tasarımıdır (mTPI -2). Bu yöntemler, doğru maksimum tolere edilebilir dozu (MTD) seçmek için klinik araştırmalarda kullanılır. Tezin ilk bölümünde, bu yöntemler iki farklı gerçek öykü ve on iki farklı senaryo ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda her senaryo incelenmiş ve hangi yöntemlerin doğru MTD seçiminde daha etkili olduğu bulunmuştur. Sonuçlara göre, simülasyon çalışmalarımızda CRM, BMA-CRM, mTPI ve mTPI-2 en iyi performansı gösteren yöntemler olmuşlardır.Tezin ikinci bölümünde farklı bir gerçek öykü ve sekiz senaryo kullanılmıştır. Birinci bölümdeki önemli yöntemler, model yapısı ve önsel dağılımın farklı olduğu CRM yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Genel olarak, model yapısının hiperbolik tanjant ve önsel dağılımın tekdüze olduğu tasarımlardaki CRM, doğru MTD'nin seçim olasılığını daha yüksek hesaplamıştır. Öte yandan, doğru MTD'nin seçim olasılığını, model yapısının logit ve önsel dağılımın lognormal olduğu tasarımlardaki CRM, diğer CRM tasarımlarından daha düşük hesaplamıştır. Buna ek olarak, eğer doğru MTD dozu ile bir önceki ve sonraki doz arasındaki fark büyük ise BMA-CRM çok iyi sonuçlar vermiştir ve araştırmanın hedef toksisitesinin çalışmaya dahil edilmediği durumlarda mTPI ve mTPI-2 tasarımlarını kullanmak daha iyi sonuçlar verebilir. Sonuç olarak çalışmamızda, faz I doz bulma deneyleri için daha güvenilir ve uygulanabilir sonuçlar, BMA-CRM ve CRM'nin model yapısı ve önsel dağılımının farklı olduğu dizaynlar tarafından üretilmiştir. Ayrıca model tabanlı tasarımlar, algoritma tabanlı tasarımlardan çok daha iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Clinical trial is a scientific study designed to examine whether new potential treatments are safe and effective. Despite its name, a clinical trial is not conducted in a laboratory, in fact, the clinical trial experience is very similar to a regular doctor visits. Healthy volunteers or patients with the illnesses that are being studied participate in the trial. The aim is to gather enough evidence to understand if a medicine works and it is safe. Participating in a clinical trial means being part of the advancement of health care and science. During the clinical trial, the participants often have the opportunity to access promising new treatments that may be more effective than the current standard of care. Safety of the potential treatment is the first determined treatment during phase I trials, but it is continuously monitored through all phases. This thesis reviews the most popular and used phase I dose response methods, and explores key limitations of these methods, and introduces a comparative simulation study that has different model structures and prior distributions in the Continual Reassessment Method (CRM). The common phase I methods are the 3+3 design, A+B design, Continual Reassessment Method (CRM), Bayesian Model Averaging Continual Reassessment Method (BMA-CRM), Bayesian Optimal Interval Designs (BOIN), Modified Toxicity Probability Interval Method (mTPI ) and a Bayesian Interval Dose-Finding Design Addressing Ockham's Razor (mTPI -2). These methods are used in the clinical trials to select a true maximum tolerated dose (MTD). In the first part of the thesis, these methods were compared to two different stories and twelve different scenarios. After examining and comparison of each scenario, which methods were more effective and efficient in selecting the correct MTD was concluded. According to the results, CRM, BMA-CRM, mTPI and mTPI-2 were the best performing methods in our simulation runs. In the second part of the thesis, a different story and eight scenarios are implemented. The prominent methods in the first part were compared with the CRM method where the model structure and prior distribution were different. Overall, in designs where the model structure is hyperbolic tangent and prior distribution is uniform, the CRM calculated the selection probability of the correct MTD higher than the others. On the other hand, in designs where the model structure is logit and prior distribution is lognormal, the CRM calculated the selection probability of the correct MTD lower than other CRM designs. In addition, the BMA-CRM produced very effective results if the difference between the correct MTD dose and the previous-subsequent dose is greater. Moreover, the mTPI and mTPI-2 designs can produce better results in the case of where the target toxicity of the trial is not included in the study. In conclusion, more reliable and applicable results for phase I dose finding trials are produced by the BMA-CRM and CRM, when the model structure and prior distributions are different, in our study. As a result, the model-based designs performed much better than the rule-based designs.