Super-resolution spectral estimation methods for buried and through-the-wall object detection
Gömülü ve duvar arkası cisim tespiti için süper-çözünürlüklü spektral kestirim yöntemleri
- Tez No: 232635
- Danışmanlar: PROF. EMİN ANARIM, YRD. DOÇ. DR. M. KIVANÇ MIHÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Mikrodalga sinyalleri kullanarak duvar gibi saydam olmayan engellerin arkasını ve içeriğini görüntülemek, askeri ve ticari alanlardaki uygulamalar için kuvvetli bir araç olarak görülmektedir.Duvar Arkası Cisim Tespiti (DACT) ve Gömülü Cisim Tespiti (GCT) sistemlerindeki ana hedef, Yüksek Menzil Çözünürlüğü (YMÇ) sağlamaktır. YMÇ, menzil içerisinde birbirine yakın hedefleri ayırabilme kabiliyetini sağlar, menzil kestirimlerinin doğruluğunu arttırır ve hedef tanıma ve sınıflandırmaya yardımcı olur.YMÇ, çok dar vurum kullanan dürtün dalgabiçimi, anlık bant genişliğini gönderilen herbir vuruma frekans kipleme uygulayarak arttıran frekans kipli dalgabiçimi, adım-frekans dalgabiçimi ve sinyal işleme teknikleri kullanılarak elde edilebilir.Adım frekans ve frekans kipli sürekli dalga (FKSD) radar sistemlerinin menzil çözünürlük kabiliyeti Ters Hızlı Fourier Dönüşümü (THFT) ve Hızlı Fourier Dönüşümü (HFT) ile sınırlıdır. HFT, küçük bant genişliğine sahip veriler için ve veri boyutu küçük olduğunda düşük çözünürlük sağlar. Diğer yandan, parametrik spektral kestirim metodlarının, aynı frekans bant genişliğinde HFT ile kıyaslandığında, yüksek çözünülürlükte menzil profil kestirimi sağladığı bilinmektedir.Bu tez çalışması ile DACT ve GCT uygulamalarında hedef tanıma ve menzil özütlemesi için ESPRIT, Root-MUSIC, Yüksek Dereceli Yule-Walker, En Küçük Norm, Yule Walker ve En Küçük Kareler metodlarının performanslarını sentetik adım-frekans ve FKSD radar sinyalleri ve deneysel adım frekans radar verileri kullanarak belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Seeing the targets behind and inside visually opaque obstacles such as walls using microwave signals is considered as a powerful tool for a variety of applications in both military and commercial paradigms.The ultimate goal in Through-the-Wall Object Detection (TWOD) and Buried Object Detection (BOD) systems is to achieve High Range Resolution (HRR). HRR provides the ability of resolving closely spaced targets in range, improves the accuracy of range estimates and aids in target recognition and classification.HRR can be achieved using impulsive waveforms which use extremely narrow pulses, frequency modulated waveforms which increase the instantaneous bandwidth by applying frequency modulation to each transmitted pulse, stepped-frequency waveform, and signal processing techniques.The range resolution of stepped-frequency and frequency modulated continuous wave (FMCW) radar systems is limited by the Inverse Fast Fourier Transform (IFFT) and Fast Fourier Transform (FFT), respectively. FFT provides poor range resolution for data with a small bandwidth and when the data size is small. On the other hand, it is well known that parametric spectral estimation methods provide super-resolved range profiles of the targets compared with FFT for the same frequency bandwidth.This thesis studies the target detection and range extraction performance of ESPRIT, Root-MUSIC, Higher Order Yule-Walker, Minimum-Norm, Yule-Walker, and Least-Squares methods in BOD and TWOD applications using synthetic stepped-frequency and FMCW radar signals and experimental stepped-frequency radar data.