Table methods for random variate generation
Rassal değişken üretimi üzerine tablo yöntemleri
  1. Tez No: 232634
  2. Yazar: İSMAİL BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. WOLFGANG HÖRMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Farklı dağılımlar üzerinden rassal değişken üretimi, stokastik benzetim için önkoşul oluşturmaktadır. Belirli programlama dilleri ve yazılımlar, standart dağılımlar için rassal değişken üretimini destekleyen fonksiyonlar barındırmaktadırlar. Yine de, standart olmayan dağılımlar ve yarı dağılımlardan rassal değişken üretebilmek için otomatik algoritmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırmada, Üçgensel Ahrens ve Polinomlu Yoğunluk Fonksiyonunun Ters Dönüşümü adında iki adet otomatik rassal değişken üretim yöntemi sunulmuştur. Bunların mevcut yöntemlerle yalınlık, hız ve diğer performans ölçütleri üzerinden kıyaslanabilirliği incelenmiştir. Algoritmaların temel içeriği açıklandıktan sonra, sözde kodları ayrıntılarla verilmiştir. Her iki algoritma da C programlama dili kullanılarak düzenli ve anlaşılabilir bir şekilde kodlanmıştır. Sayısal sonuçlar her iki algoritmanın da başarılı bir performans sergilediğini göstermektedir. Değişken reddetme yöntemi olan Üçgensel Ahrens daha küçük tablolar yardımıyla daha düşük reddetme katsayılarına ulaşmaktadır. Olasılık yoğunluk fonksiyonunu parçalar halinde polinomlara yaklaştıran Polinomlu Yoğunluk Fonksiyonunun Ters Dönüşümü ise daha karmaşık olmasına rağmen daha küçük tablolar yardımıyla göze çarpan yaklaşıklıklara ulaşmaktadır. Ayrıca, tek rassal değişken üretim zamanının daha hızlı olması Polinomlu Yoğunluk Fonksiyonunun Ters Dönüşümü'nü daha yüksek sayıda rassal değişken üretimi için seçkin kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
For stochastic simulation, the generation of random variates from different distributions is a prerequisite. In certain programming languages and software, there are already random variate generation functions of standard distributions. However, for generating random variates from non-standard distributions or quasi-densities, we need universal algorithms. In this research, we come up with two universal random variate generation methods, namely the Triangular Ahrens and the Polynomial Density Inversion. We try to see if they are competitive with existing methods with respect to simplicity, speed and other performance criteria. After explaining the basics of the algorithms, we define the pseudo-codes in detail. Both of the algorithms are coded in C in a comprehensible and elegant way. Numerical results indicate that both of the algorithms execute with a successful performance. The Triangular Ahrens, which is a rejection method, has a smaller rejection constant while it requires smaller tables. The Polynomial Density Inversion, which approximates the density with piecewise polynomials, is more complicated however we obtain outstanding approximations with smaller tables. It also has a faster marginal execution time which makes the Polynomial Density Inversion a preferable method for a large number of random variates.