Domain decomposition analysis of aerodynamic coupling
Aerodinamik akışların alan ayrıştırma ile analizi
  1. Tez No: 232637
  2. Yazar: ÖZKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ECDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın temel amacı akışkan içerisinde hareket eden birden fazla cismin,birbirine yaptığı aerodinamik etkilerin Alan Ayrıştırma Teknikleri ile bilgisayarmodellemesinin yapılmasıdır. Bu çeşit akış alanlarının similasyonu akış hareketininlineer olmayan denklemlerinin çözümünü gerektirir. Hesaplama teknikleri vemodelleri ilk önce iç akış problemlerinde test edilmiştir. Bununla birlikte bu tezçalışmasının ana hedefi dış akış problemlerindeki aerodinamik etkilerin incelenmesidir.Hesaplama alanı basit kartezyen alt alanlara ayrılmıştır. Bu alt alanlardakiakış, akım fonksyonu-vortisite formülasyonu kullanılarak çözülmüş ve bu çözümler birbirineAlmaşık C¸ arpımsal Schwarz tekniği kullanılarak aktarılmıştır. İki adet Krylov altuzay tekniği ile birleştirilen Newton yöntemi, dikdörtgensel alandaki akım problemininçözümüne uygulanmıştır. Global yakınsamayı sağlamak için Newton metoduna, GeriDöndürme Algoritması eklenmiştir. Hesaplama yükünü azaltmak için akım alanınınkritik bölgelerinde yerel ağ sayısı artırılmıştır. İç akış probleminde, Reynolds sayısınınakım özellikleri üzerindeki etkisi üç farklı Reynolds sayısı (Re=50, Re=100, Re=150)için araştırılmıştır. Dış akış promleminde ise hücum açısının, Reynolds sayısının vecisimler arası yatay uzaklığın akış özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is the computational modeling and analysisof aerodynamic-coupling effects of multiple bodies in motion in a fluid using domaindecomposition techniques. Simulation of such a flow field requires the solving of thenonlinear equations of the fluid motion. The computational model and techniques arefirst tested in the analysis of the internal flow problem. However, the objective of thisthesis work is to analyze the aerodynamic coupling observed in the external flow problem.Computational domains is separated into simple cartesian subdomains. The flowat these subdomains is solved separately using stream function, vorticity formulationand these solutions are transferred into each other using the alternating multiplicativeSchwarz technique. Newton?s method combined with two different Krylov sub-spacesolvers is applied to solve the flow problem in rectangular region. In order to haveglobal convergence, backtracking algorithm is used within Newton method. In order todecrease computational work, local mesh refinement strategy is used in critical areas ofdomains. In the internal flow problem, the effects of Reynolds number on the flow areinvestigated for three different Reynolds numbers, namely, Re=50, Re=100, Re=150.In the external flow problem, influences of the angle-of-attack, Reynolds number, andlongitudinal distance between the objects on the flow properties are investigated.