A DFT study of the four-center HF eliminations from fluoroethylenes: Transition state and charge analysis along the IRC
Floroetilen moleküllerinden dört-merkezli HF dışarılama tepkimelerinin DFT yöntemi ile incelenmesi: IRC boyunca geçiş-halleri ve yük dağılımları analizi
- Tez No: 232638
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL İNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada sırasıyla, vinil florür, 1,1-difloroetilen, trans-1,2-difloroetilen ve trifloroetilen moleküllerinden, tek-moleküllü, temel-düzey, dört-merkezli hidrojen florür dışarılama tepkimeleri incelenmiştir. Söz konusu tepkimeler için, bu tepkimelerde yer alan moleküllerin potansiyel enerji yüzeyleri üzerindeki kararlı yapılarının geometrik değerleri ve enerjileri Hartree-Fock ve Density Functional Theory yöntemleri ile belirlenmiştir. Çalışma esas olarak iki bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde tepkimeye girenler, dört-merkezli geçiş-hali yapıları ve ürünler için kararlı yapı geometrileri, kızılötesi titreşim frekansları ve enerji değerleri Hartree-Fock Teory ve Density Functional Theory/Becke-style three-parameter functional yöntemleri kullanılarak elde edilmiştir. Hesaplamalarda, sonuçlar üzerindeki etkilerini görmek amacı ile her iki yöntem için de 6-31G*, 6-31G**, 6-31+G*, 6-311G* ve 6-311+G** dan oluşmak üzere beşer adet basis set kullanılmıştır. İkinci bölümde ise alternatif bir Density Functional Theory yaklaşımı kullanılarak, tepkimelerde yer alan moleküllerin geometrik değerleri LDA/DZ, LDA/TZP ve LDA/TZ2P yöntemleri ile hesaplanmıştır. Dışarılama tepkimelerinin mekanizmalarını belirlemek amacı ile, LDA/TZ2P düzeyinde Intrinsic Reaction Coordinate (IRC) analizleri yapılmış ve tepkime esnasında geometri, enerji ve atomlar üzerindeki yük dağılımlarının nasıl değiştiği izlenmiştir. Her bir tepkime için tüm yöntemler ile elde edilmiş sonuçlar, kendilerine karşılık gelen ve literatürde bulunabilen teorik ve, eğer mevcut ise, deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Genel olarak, elde edilen sonuçların makul ve literatür değerleri ile uyumlu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The unimolecular, ground-state, four-center hydrogen fluoride elimination from vinyl fluoride, 1,1-difluoroethylene, trans-1,2-difluoroethylene, and trifluoroethylene reactions were investigated in this thesis. Hartree-Fock and Density Functional Theoretical calculations were performed to identify the stationary points in terms of their geometrical parameters and energies on the potential energy surface for each reaction under consideration. The entire study is composed of two parts: In the first part, the equilibrium geometries, infrared vibrational frequencies, and the energies of the reactants, four-center transition states, and the products were obtained at the Hartree-Fock Theory and Density Functional Theory by using Becke-style three-parameter functional. Five types of basis sets, composing of 6-31G*, 6-31G**, 6-31+G*, 6-311G*, and 6-311+G**, were used together with each method in the calculations, in order to search the possible effects of the basis sets on the results. In the second part, an alternative Density Functional Theory approach was used. All the geometries of the involved species were obtained at LDA/DZ, LDA/TZP, and LDA/TZ2P levels. Intrinsic Reaction Coordinate (IRC) analyses, in terms of geometry, energy, and gross atomic charge changes during the course of the reactions were applied at LDA/TZ2P level in order to follow the mechanism of eliminations. In all cases the obtained results were compared with the available corresponding theoretical and, if possible, experimantal literature values. Generally, the results were found to be quite reasonable and in alignment with literature.