Uu-Ue Oscillation search in charm-II experiment at cern
Cern Charm-II deneyinde Uu-Ue salınımlarının araştırılması
- Tez No: 23265
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN TOLUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZ CERN CHARM-II DENEYİNDE V(1 -* ue SALINIMLARININ ARAŞTIRILMASI Serin-Zeyrek, Meltem Doktora Tezi, Fizik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Perihan Tolun Mayıs, 1992, 112 sayfa. Bu tezde nötrino fiziğinin fenomenolojisi verildi ve bu fenomenolojinin araştırma konularından biri olan vu-ve ve salınmaları incelendi. Bu amaçla 1987-90 CHARM-II deneysel datası görünüm modunda analiz edildi. Bu anal izin sonucunda salınım parametrelerinin Am2 > 1.33 eV2 ve sin220 > 0.007 limit değerleri için hiç bir salınım gözlenemedi. Bu sonuçların daha önce yapılmış deneylerden elde edilen limitlerle uyuşma içinde olduğu görüldü. Anahtar kelimeler : Nötrino, nötrino salmımları, nötrino kütlesi, nötrino çeşni karışımı, CERN nötrino deneyleri, CHARM-II deneyi. Bilim dalı sayısal kodu : 404.05.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT v. OSCILLATION SEARCH IN CHARM-II EXPERIMENT AT CERN 'e Serin-Zeyrek, Meltem Ph. D. in Physics Supervisor: Prof. Dr. Perihan Tolun May, 1992, 112 pages. In this thesis, phenomenology of the neutrino physics is reviewed and one challenging aspect of neutrino phenomenology, neutrino flavour oscillations is studied in the v^ - » ve channel. For that purpose the 1987-90 data of the CHARM-II experiment is analysed in the appearance mode. In this analysis no indication of v^ - > ve oscillation is observed within the limits, Am2 > 1.33 eV2 and sin229 > 0.007. This result is found to be consistent with the previous ex perimental limits. Keywords : Neutrinos, neutrino oscillations, neutrino mass, neutrino flavour mix ing, CERN neutrino experiments, CHARM-II experiment experiment Science Code : 404.05.01 111