Montaj sisteminde malzeme takibinin S7 300 ile gerçekleştirilmesi
Part following at assembly system is realized with S7 300
- Tez No: 232685
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Her araç belirli montaj parçalarının birleşiminden oluşur. Bu montaj parçasının ne olacağı bilgisi fabrikada Planlama Merkezi adı verilen bir bölümden gönderilmektedir. Planlama Merkezi tarafından gönderilen montaj parçaları bilgisi; CP 341 haberleşme işlemcisi aracılığı ile PLC'ye alınır, PLC'de yapılan yazılım ile işlenir ve TP177 operatör panelinin hafızasında depolanır. TP177 operatör panelinin hafızasında depolanan montaj parçası bilgileri, sıra ile operatör panelinin ekranına gönderilir. Her montaj parçası için bir adet ledli buton kullanılır. PLC'de yazılan program ile gerekli olan montaj parçasının butonunun ledi yanar ve böylece operatör hangi montaj parçalarının araca takılacağını görsel olarak görebilir. Operatör montaj parçasını araca taktığında montaj parçasının butonuna basar bu da ledin sönmesini sağlar. Montaj parçaları eksiksiz olarak araca takıldığında, yeni araç için montaj parçaları bilgisi operatör panelinin ekranına gelir. Eğer montaj parçalarından bir tanesi veya daha fazlası eksik takılacak olursa hangi montaj parçası eksik ise eksik montaj parçasının ledi yanmaya devam eder böylece operatör takılmamış olan montaj parçalarını çabucak görebilir. Bu proje ile operatörün hata yapma olasılığı minimuma çekilmiş olur.
Özet (Çeviri)
Each vehicle consists of specific assembly pieces? combination. The information, what the assembly pieces will be, is sent by Planning Unit. Assemby pieces? information, which is sent by Planning Unit, is received to PLC by means of CP 341 comminication processor, is run by software at PLC, is stored at TP177 operator panel memory. Assembly pieces? information which is stored at TP177 operator panel memory, is sent one by one to operator panel screen. One unit buton with led is used for each assembly piece. The buton?s led of assembly piece which is necessary lights owing to program is writen at PLC, thus operator can see which assembly piece is assembled to vehicle with visual. When operator assemblies assembly piece, he pushes assembly piece?s buton thus it provides led turnes off. When the assembly pieces are assemblied to vehicle completely, assembly pieces codes for new vehicle come to operator panel?s screen. If assembly pieces are assemblied one or more incomplate, this incomplated assembly pieces? led lightens so operator can see easily the unassemblied pieces. Operator?s error probability diminish minimum by this project.