Scada projelerinde mimik panonun uygulanabilirliğinin incelenmesi
A research useability of mimic panel at the Scada projects
  1. Tez No: 232715
  2. Yazar: MEHMET TOSUNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL ARİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Proseslerin PLC ( Programlanabilir Mantıksal Kontrol Edici ) ve DCS ( Dağınık Kontrol Sistemleri ) üzerinden uzaktan izlenmesi ve gerektiğinde müdahalesini sağlayan Scada sistemleri bugün artık en basit benzin istasyonu otomasyonundan çok karışık üretim otomasyonlarına kadar bir çok proseste kullanılmaktadır. Scada ile proje oluşturulurken projenin simülasyonunun yapılamaması nedeni ile, projedeki eksiklikler ve hatalar ancak sahaya inilip gerçek sistem üzerinde çalışılmaya başlanması ile ortaya çıkmaktadır. Sahada yapılan bu çalışmalar sırasında uzayıp giden testler ve gecikmeler zaman ve maliyet kayıplarına neden olmaktadır. Ayrıca Scada eğitiminde de gerçek sistemlere bağımlı kalınmaktadır. Scada projelerinde gerçek sitemlere bağlı kalmadan proseslerin bire bir fiziksel simülatörleri üzerinde çalışma yapılarak bu sorunlar ortadan kaldırılabilmektedir. Burada bahsi geçen fiziksel simülatör girişlerin basit butonlarla, çıkışların ise ledlerler gösterildiği mimik panolardır. Bu çalışmada kimyasal bir prosese ait mimik pano ile WinCC programında Scada yazılımı yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Scada, WinCC, PLC, DCS
Özet (Çeviri)
To remote follow up and interference of processes through PLC and DCS are made by Scada systems. Today, Scada is used in many processes from the most simple gas stations and, to the most complicated production automations. While creating projects with Scada simulation of the project can not be made. Errors in the project are only be found by going to field and working on the real system. The works done in the field and extending tests causes lose of time and cost. Apart from this, in Scada training there is dependence to the real systems. To solve this problem, it can be work on physical simulators which are the same as the processes. This simulators mean mimic panels on which entrances are shown by buttons and , exits by LEDs. In this study, Scada program was made on WinCC which belongs to mimic panel of chemical process. Keywords : Scada, WinCC, PLC, DCS