Beyaz eşya sektöründe altı sigma uygulaması
Six sigma practice in white goods sector
- Tez No: 232729
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPASLAN FIĞLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Olusan yeni rekabet anlayısında bir ürünün satıs fiyatını belirleyen en önemli parametre üretim maliyetidir. Bunun da en büyük kısmı üretim prosesi boyunca meydana gelen kalitesizlik maliyetidir. Günümüzün kosullarında bir sirketin varlıgını sürdürebilmesi ancak kalitesizlik maliyetini minimize etmesiyle mümkündür. Yarım asırdan fazla süredir bu yönde birçok çalısma yapılmıstır. En son yaklasım tüm bu çalısmaların bir sentezi olan altı sigma yaklasımıdır. Altı sigma yaklasımı kullanılan tüm istatistiksel yöntemlerin kisi ve kurumlara göre degisen kısımlarını standartlastırmıstır. Bu sayede iyilestirme çalısmaları daha efektif hale gelmis, elde edilen sonuçlar daha ölçülebilir ve daha basarılı olmustur Klima iç ünite montajında meydana gelen tıkanıklık problemini çözmek için altı sigma yaklasımı kullanılmıstır. Alt parçaların kaynakla birlestirilmesi sırasında olusan problemler çözümünde istatistiksel metotlardan faydalanılmıstır. Böylece bu sürecin yeterliligi altı sigma seviyesine getirilmistir.
Özet (Çeviri)
According to new competition approach, the most important paremeter that determine sale price of a good is production costs.The biggest part of production costs is lack of quality which are occure during the production. In current condition permanency of a company is only possible to minimize lack of quality cost.Lots of studies have been done more than half of a century. The latest approach is six sigma which is the synthesis of all these studies. Six sigma approach standardize statistical methods that could be change according to people or corparation. Consequently improvement studies become more effective and the results are more measurable and succesfull. Six sigma approach has been used to solve blockage problem that occure assambling of an airconditioner indoor unit. Statistical methods were utilized to solve the problem when occure during welding of the sub-parts.Thereby proficiency of this process has achieved to six sigma level.