Çalışma duruşlarının OWAS metodu ile analizinde gözlem süre ve aralıklarının etkisi
The effects of observation and intervals in analysis of working postures using OWAS method
- Tez No: 232728
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN FIĞLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalısmada, fiziksel agırlıklı çalısmaların analizi için kullanılan çalısma durus ve hareketlerinin gözlemlenmesi metotlarından; literatürde çok çesitli uygulamalarına rastlanan, uygulama kolaylıgı ve analiz sonuçlarının geçerliligi nedenleriyle kabul görmüs OWAS (Ovako Working Posture Analysing System) metodunda seçilen gözlem süre ve aralıklarının analiz sonuçları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir etkisinin olup olmadıgı arastırılmıstır. Bu amaçla farklı gözlem süre (20 dak.- 120 dak.) ve aralık (5sn-30sn) kombinasyonları kullanılarak elde edilen OWAS analiz sonuçlarına hipotez testleri uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of observation times and intervals in analysis of physical work by OWAS are investigated whether they are statistically significant on the results. OWAS is one of the working postures and movements observation methods which is widely accepted due to ease of use and results validity. OWAS analysis results which are obtained by different observation times (20 minute-120 minute) and intervals (5 second-30 second) combinations are tested statistically.