Yapay zeka yöntemleriyle oyun geliştirme
Game programming using artificial intelligence methods
- Tez No: 232768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapay Zekâ, günümüzde bilgisayar bilimlerinin en gözde dallarından biridir ve yapay zekâ bilim dalı, makinelerin zeki davranmalarını sağlamaya çalışarak onların daha çok ve daha çeşitli sorunlarla tek başlarına başa çıkmalarını sağlar. Şüphesiz ki günümüzde yapay zekânın gelişmesindeki payı en yüksek olan sektörlerden biri ise bilgisayar oyunları sektörüdür. Günümüzdeki bilgisayar oyunları dünya satranç şampiyonlarını ve dama ustalarını bile yenebilmektedir. Bu motivasyon ile yola çıkılan bu çalışmada öncelikle yapay zekânın tanımı irdelenmiş, yapay zekâya yardımcı hesaplama yöntemleri ortaya konmuştur. Bu hesaplama yöntemlerinden MiniMax, Tic Tac Toe adlı sıfır toplam, sıra tabanlı ve tam bilgili oyun için; eğitim yöntemlerinden Hata Güdümlü Eğitim ise sıfır olmayan toplamlı, sıra tabanlı ve eksik bilgili bir oyun olan RPG olmak üzere, iki adet farklı oyun programlanarak günümüzdeki ya da belki yarınki bir oyunda programlanan yapay zekânın ne gibi özellikler göstermesi gerektiği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence is one of the most popular branches of the computer science and it aims to make machines act intelligently, rendering them able to cope with more in number and more complex problems by themselves. Without a doubt, one of the most active sectors which aid artificial intelligence development today is the video game sector, which created programs that can beat world chess champions and checkers masters. This work is a quest motivated by these causes, which first identifies artificial intelligence, then explain the computation methods that aid artificial intelligence science. The work then states two AI programmed games; which include Tic Tac Toe, a zero-sum, turn-based, full-information game and RPG, which is a non-zero-sum, turn-based, imperfect-information game based on Tolkien?s world and tries to understand what an AI should be like in a video game of today and perhaps tomorrow.