Development of a ball trajectory and stroke prediction system for table tennis robot based on machine learning
Masa tenisi robotu için makine öğrenmesi temelli top yörüngesi ve vuruş noktası tahmini yapan sistemin geliştirilmesi
  1. Tez No: 679774
  2. Yazar: MEHMET FATİH KAFTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışması, masa tenisi sporunda oyun içerisinde atılan bir topun yörüngesinin en ekonomik yolla tahmin edilmesi için kullanılacak metod ve dataset bilgilerini içerir. Profesyonel/yarı profesyonel masa tenisi oyuncuları için en önemli sorunlardan biri, gelişmelerine katkıda bulunacak bir antrenör veya partner bulmaktır. Farklı oyun tarzlarına karşı beceriler geliştirmek için, bu tarzlardaki oyuncularla antrenman yapmak gerekmektedir. Diğer sporlara göre daha az popüler olması nedeniyle masa tenisi spor dalında bu fırsatı bulmak çok zordur. Bu sorunu çözmek için masa tenisi robotunun geliştirilmesi 1980'lerin sonundan beri yıllarca araştırma konusu olmuş ve bu alanda onlarca çalışma yapılmıştır. Tüm yöntemler için ortak sorun; topa iyi vuruş yapan masa tenisi robotu için uygun vuruş noktasını, raket yörüngesini, vuruş hızını ve açısını bulmaktır. Bu yöntemlerde ana hedef, doğru zamanda yörünge tahminini elde etmektir. Atak bir oyuncu için top uçuş süresi 200 ms'nin altında olabildiği için yörünge tahmini 100ms'nin altında bitmelidir. Farklı yöntemlerle yapılan çalışmalarda bu soruna kesin bir çözüm bulunamamış olması tahmin algoritmasının daha ekonomik ve zamana duyarlı olması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu araştırma ile var olan çalışmalardaki metotlar incelenerek en ekonomik metot ve bu metodun üzerinde çalışacağı dataset yapısı kurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis study includes the method and dataset information to be used to estimate the trajectory of a ball thrown in a table tennis game. One of the most important problems for professional/semi-professional table tennis players is to find a trainer or partner who will contribute to their development. To develop skills against different playing styles, it is necessary to train with players of these styles. It is very difficult to find this opportunity in table tennis because it is less popular than other sports. To solve this problem, the development of table tennis robots for years has been the subject of research since the late 1980s and dozens of studies have been carried out in this field. Common problems for all methods; is to find the appropriate stroke point, racket trajectory, stroke rate, and angle for the table tennis robot that hits the ball well. In these methods, the main goal is to get the trajectory prediction at the right time. As the ball flight time can be under 200 ms for an attacking player, the trajectory prediction must end under 100 ms. The fact that there is no definitive solution to this problem in studies conducted with different methods reveals the necessity of the prediction algorithm to be more economical and time-sensitive. With this research, the most economical method and dataset structure that this method will work on will be designed by examining the methods in the existing studies.