Bursaray B Etabı güzergahının mühendislik jeolojisi
Engineering geology of Bursaray B Stage route
  1. Tez No: 232767
  2. Yazar: MİNE GÖNÜL AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN CORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, Bursaray B Etabı güzergahının mühendislik jeolojisi açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bursaray B Etabı güzergahı yaklaşık 4.86 km uzunluğunda, 6 adet istasyon, 2 adet tünel ve 1 adet viyadükten oluşmaktadır. Güzergahta jeolojik istif alttan üstte doğru Köprühisar formasyonu, alüvyon ve yamaç molozu birimlerinden oluşur. Köprühisar formasyonu güzergahın orta kesiminde yaklaşık 200 m'lik bir mesafede yer altı birimi olarak izlenmektedir. Köprühisar formasyonu az tutturulmuş kumlu kil/kumlu silt ve çakıllı kum litolojilerinden oluşmuştur. Güzergahın doğu ve batı kesimlerinde bloklu siltli kumlu çakıldan oluşan yamaç molozu, orta kesimde ise alüvyon birimi gözlenmektedir. Alüvyon tane boyu dağılımına göre üç farklı bölüme ayrılmıştır. Çakıllı kumlu silt/çakıllı kumlu kil düzeyleri Qal1, çakıllı siltli kum düzeyleri Qal2 ve siltli kumlu çakıl düzeyleri Qal3 olarak tanımlanmıştır. Alüvyonda egemen litoloji siltli kumlu çakıldan oluşan Qal3 düzeyidir. Qal1 ve Qal2 düzeyleri genelde mercek ve ara düzeyler şeklinde izlenmektedir. Zemin davranışı gösteren istifteki tüm birimler üst düzeylerde orta sıkı-sıkı ve/veya katı?çok katı, daha derinde ise çok sıkı ve/veya katı özelliktedir. Güzergahtaki istasyon yapıları genelde sert ve çok sıkı yamaç molozu ve alüvyon biriminin değişik düzeylerine oturtulmuştur. Viyadük geçişlerinde ise yapı yükleri fore kazıklarla daha derindeki taşıyıcı tabakalara aktarılmıştır. Tüneller kademeli kazı şeklinde aç kapa kazı yöntemi ile inşa edilmiştir. Kazı şevlerinin duraylılığı diyafram duvarlar ve ankrajlı destek yapılarıyla sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the Bursaray B Stage Route within the scope of engineering geology. The Bursaray B Stage route is about 4,86 km length with 6 stations, 2 tunnels and 1 viaduct. In the route, geological sequence from base-to-top consists of Köprühisar formation, alluvium and slope debris. Köprühisar formation is observed as underground unit, in the middle of the route, within 200 m spacing. This formation is composed of loose sandy clay/sandy silt and gravelly sand lithologies. Slope debris deposits containing blocky, silty and sandy gravel in east and west sections of the route, and alluvium in the middle section. Alluvium is divided into three subunits based on grain-size distribution. Gravelly sandy silt/ gravelly sandy clay levels are defined as Qal1, gravelly silty sand levels as Qal2, silty sandy gravel levels as Qal3. The dominant lithology in alluvium is Qal3 consisting of silty sandy gravel. Qal1 and Qal2 levels are usually observed as lenses and interbedded levels. All units indicating soil behavior in the sequence are medium dense-dense and stiff-very stiff at upper levels and are very dense and stiff at lower levels. The stations on the route are constructed on hard and very dense slope debris and on the different levels of alluvial units. At viaduct legs, structure load is transferred to deeper bearing layers with the piles. The tunnels were constructed with a graded digging cut and cover method. The stability of cut slopes was achieved by diaphragm walls and anchor supporting structures.