Elektrik ark fırını cürufunun grit malzemesi olarak kullanımı için karakterizasyonu
Characterization of electrical arc furnace slag to be used as grit material
- Tez No: 232770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın amacı, demir çelik üretimi sırasında yan ürün olarak elde edilen curufların değerlendirilmesi amacıyla yüzey temizleme işlemlerinde grit malzeme olarak kullanımının araştırılmasıdır. Bu doğrultuda, curuf bileşenlerinden matriks fazının grit malzemesi olarak kullanımının uygun olup olmadığını belirlemek amacıyla elektrik ark fırını curufları kullanılarak ışık mikroskobu ve tarama elektron mikroskobu ile mikroyapı incelemeleri yapılmış, EDX analizi ile kimyasal bileşimleri saptanmış, görüntü analizi ile faz miktarları bulunmuş ve mikroyapıdaki fazların mikrosertlikleri ölçülmüştür. Piyasada yüzey temizleme işlemlerinde kullanılmakta olan grit malzeme ile karşılaştırma yapmak amacıyla; elektrik ark fırını curufu bilyalı değirmende öğütülmüştür ve boyut dağılımı, şekil, sertlik ve elementel kimyasal bileşim faktörlerine göre kıyaslama yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, curuf bileşenlerinden matriks fazının grit malzemesi olarak kullanımının uygun olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the possibility of using slag, which is recovered by production of steel, as a grit material for the surface cleaning processes. In this context; in order to find out whether the utilization of the matrix phase of slag components as a grit material is appropriate or not; the microstructure analysis of the slag, which is the by-product of the electric arc furnace, was made by both light and scanning electron microscope, the chemical components were determined by EDX analysis and also the microhardness values of the phases in the microstructure were measured. In order to compare the by-product slag and the grit material used in conventional surface cleaning process, the slag of the electric arc furnace was ground in a ball mill, and the comparison was made according to the dimensional dispersion, shape and hardness factors. The results obtained show that the usage of matrix phase of the slag components as a grit material is acceptable.