Esnek üstyapıların aşınma tabakasında elektrik ark fırını cürufunun agrega olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usage of electric arc furnace slag as aggregate in wearing course of flexible pavements
- Tez No: 349824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜYE İYİNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Nüfus artışına ve hızlı sanayileşmeye bağlı olarak dünyadaki doğal kaynaklar her geçen gün azalmaktadır. Bu kaynakların hızla tüketilmesi, doğal çevrenin tehlikeli bir biçimde bozulmasına neden olmaktadır. Bu tahribatın etkilerini azaltmak ve ortadan kaldırmak amacıyla, bazı malzemelerin üretimi sırasında elde edilen yan ürün veya atıkların değerlendirilmesi ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Atık malzemeleri yeniden değerlendirerek kullanmak hem çevrede oluşacak problemleri en aza indirmekte, hem de ülke ekonomisi için birçok fayda sağlamaktadır. Son yıllarda, endüstriyel atıkların karayolu tabakalarında değerlendirilmesi için yapılan çalışmalar yaygınlaşmıştır. Çalışmada, elektrik ark fırını (EAF) kullanarak hurda çelikten üretim yapan işletmelerde atıl madde olarak açığa çıkan EAF cüruflarının esnek üstyapıların aşınma tabakasında agrega olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Doğal agrega ile kıyaslama yapılarak uygunluğu araştırılmıştır. Ülkemizde 2012 yılında yaklaşık 3,6 milyon ton EAF cürufu ortaya çıkmıştır. Atıl olarak bekleyen bu ürünler agrega olarak değerlendirilerek hem ekonomiye kazandırılmış olacak hem de alternatif ve ekonomik bir agrega kaynağı elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
Natural resources of the world have been steadily decreasing day by day depending on population growth and rapid industrialization. Rapidly consumption of these resources leads to environmental deterioration dangerously. In order to prevent hazardous effects of this destuction, various studies is conducted to re-evaluate waste and byproduct generated while producing some materials. Recycling the waste materials both prevents and reduces the hazardous effects to environment and has got many benefits to the economy of the country. In this study, the usage of EAF slag which is generated as waste material producted from scrap steels in facilities were researched as aggregate in wearing course of flexible pavement. It was investigated suitability comparing with traditionally used natural aggregate. In 2012, approxiamtely 3,6 million tonnes EAF slag have been released in Turkey. Evaluation of these idle materials as aggregate provides both benefits to economy and also as alternative and cheaper aggregate resources.