980 nm dalgaboylu yarıiletken lazerlerin modellenmesi
Modelling of semiconductor lasers with 980 nm wavelength
  1. Tez No: 232785
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KOTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Fotonik alanındaki gelişmeler, yarıiletken lazerlerin 1962'deki keşfinden sonra büyük oranda artmıştır. Son birkaç yılda, yüksek hızlı ve yüksek kapasiteli optik sistemlerin gelmiş olduğu nokta tüm optik sistemler için (çok hızlı ürünler) gerekli malzemelerin geliştirilmesini hızlandırmıştır. Son günlerde yarıiletken optik yükselteç ve yarıiletken lazer tabanlı birçok farklı özelliklerde ürünler gerçekleştirilmiştir. Yarıiletken lazerler, diğer lazer kaynaklarına göre elektriksel pompalanabilirlik, yüksek güç, uzun yaşam süresi, yüksek verimlilik, küçük boyut ve gigahertz mertebelerinde modüle edilebilirlik, yüksek bant genişliği gibi birçok avantaja sahiptir.Bu çalışmada, bir yarıiletken lazerin çalışma prensibi ile kenar veya yüzeysel yayılım gibi yapılar ile ilgili olarak yarıiletken lazerlerin sınıflandırılması tanımlanmıştır. Ayrıca lazer keviti tasarımı ve kuantum çukur lazerleri de bu çalışmada incelenmiştir. Oran denklemleri tipik bir yarıiletken lazerin karakteristiklerini sürekli durumda incelemek için kullanılmıştır. Son olarak bir sırt kılavuzlu yarıiletken lazerin LaserMOD simülasyon programı ve Matlab programına dayalı olarak modellenmesi gerçekleştirilmiştir. LaserMOD, Matlab ve deneysel sonuçlar karşılaştırılmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in the photonics area have increased after the demonstration of semiconductor lasers in 1962. In the last few years, the advent of high speed and high capacity optical systems stimulated the development of devices for all-optical, ultrafast processing. Recently many different functional devices based on semiconductor optical amplifiers and semiconductor lasers have been realised. Semiconductor lasers have many additional advantages over other laser sources such as electrically pumpable, compact, high efficiency, high power, long lifetime, high reliability, small size, and high bandwidth modulated up to gigahertz rates.In this study, the principle of operation and classification of semiconductor lasers are described with respect to their structure such as edge or surface emitting etc. A discussion of commonly used laser cavity designs and quantum well lasers is also included. Rate equations are used to examine the steady-state characteristics of a typical semiconductor laser. Finally, modelling of a ridge waveguide semiconductor laser is realized using LaserMOD simulation program and a MATLAB program written by ourselves. LaserMOD, Matlab and experimental results are given with comparison.