Ortasında delik bulunan tabakalı kompozit plaklarda elasto-plastik gerilme analizi
Elasto-plastic stress analysis in laminated composite plates with central hole
  1. Tez No: 232818
  2. Yazar: ASLIHAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada merkezinde, köşeleri yuvarlatılmış kare delik bulunan, paslanmaz çelik elyafla güçlendirilmiş alüminyum matris kompozit plaktaki elasto-plastik gerilme analizi yapılmıştır. Plağın ortasındaki kare deliğin köşeleri yuvarlatılarak kare delik dairesel deliğe dönüştürülmüştür. Tsai-Hill akma kriteri ile birlikte Sonlu Eleman Metodunu esas alan ANSYS paket programı kullanılmıştır. Bu çalışmada, deliğin boyutunun, yuvarlatma yarıçapının ve takviye açısının artık gerilmelere etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar çizelge, resim ve grafik formunda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research deals with the residual stresses in composite plates with central hole under in-plane loading. The components of the composite plate are aluminum matrix and stainless steel fibers. The central hole geometry varies from square form to circle with increase of fillet radius in its corners. In the study, the effects of the hole dimension, the fillet radius and the orientation angles on the residual stresses are investigated using the commercial finite element (FE) software ANSYS with Tsai-Hill yield criterion. Results are presented in tabular, pictural and graphical forms.