Erzurum ekolojik koşullarında bazı yağlık ayçiçeği (Helianthus annus L.) çeşitlerinin adaptasyonu ve tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of performances and agronomic properties of some oilseed sunflower (Helianthus annus L.) cultivars under erzurum ecological conditions
- Tez No: 232830
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, yağlık ayçiçeği çeşitlerinin Erzurum ekolojik koşullarına adaptasyonunun belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Deneme, ?Şansa Bağlı Tam Bloklar? deneme planına göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuş ve Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Araştırma ve Yayım Merkezi Müdürlüğüne ait deneme alanında yürütülmüştür. Denemede faktör olarak 10 ayçiçeği çeşidi (Vanko, Sanbro, AS503, AS508, AS6310, DKG2525, Isera, C70165, C207 ve 97A) yer almıştır. Dekara 10 kg N ve 8 kg P2O5 hesabıyla kimyasal gübre uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; ayçiçeği çeşitlerinin çıkış süreleri 12,5-14,8 gün, çiçek açma süreleri. 75,3-79,5 gün; yetişme süreleri 123,3-132,5 gün; bitki boyları 130,9-161,0 cm; tabla çapları 19,6-24,6 cm; tane tutma oranları %99,9-94,4; 1000 tane ağırlıkları 59,1-76,7; tane iç oranları %63,1-73,2; tane verimleri 324,7-382,5 kg/da; yağ verimleri 138,2-162,9 kg/da ve yağ oranları %40,05-43,80 arasında belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Isera, Sanbro, C70165, AS503 ve DKF2525 çeşitleri Erzurum ekolojik koşulları için en iyi çeşitler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine oilseed sunflower cultivars suitable for Erzurum ecological conditions. The research was established on the experimental field of Agricultural Research and Extension Center of Agricultural College of Atatürk University in 2007. The experimental design was the randomized complete block with four replicates. Ten sunflower cultivars in the study were used: Vanko, Sanbro, AS503, AS 508, AS6310, DKG2525, Isera, C70165, C207 and 97A. All plots received 10 kg N da-1 and 8 kg P2O5 da-1. The results obtained from this study were as follows. Days to emergence 12,5-14,8; days to flower 75,3-79,5; days to maturity 123,3-132,5; plant height 130,9-161,0 cm; stem head diameter 19,6-24,6 cm; seed-filling percentage 94,4-99,9%; 1000 seed weight 59,1-76,7 g; ratio of dehulled/hulled 63,1-73,2%; seed yield 324,7-382,5 kg da-1; crude oil yield 138,2-162,9 kg da-1; crude oil content 40,05-43,80%. According to the results of this study, Isera, Sanbro, C70165, AS503, and DK2525 sunflower cultivars can be suggested as the best varieties for ecological conditions of Erzurum.