Kimyasal gübre, ahır gübresi ve bazı toprak düzenleyicilerin fiğde ot ve tohum verimi üzerine etkileri
Effects of chemical fertilizer, farmyard manure and some soil amendments on hay and seed yield of common vetch
- Tez No: 232829
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinin sulanabilen deneme alanında 2007 yılında şansa bağlı tam bloklar deneme planına göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada kimyasal gübre, ahır gübresi, zeolit ve leonarditin adi fiğ (Vicia sativa L.)'de ot ve tohum verimi ile bazı özelliklere etkileri incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir.Kimyasal ve organik gübre ile bazı toprak düzenleyicilerin kullanılması fiğde verim ve bazı özellikleri önemli derecede etkilemiştir. Genelde bitki boyu, ot verimi, ham protein verimi, 1000-tane ağırlığı ve tohum verimi hiçbir uygulama yapılmayan kontrol parsellerinde düşük bulunmuştur. En yüksek ot verimi (604,1 kg/da) kimyasal gübre+ahır gübresi uygulamasında belirlenmiştir. Diğer yandan, zeolit ve kimyasal gübre+zeolit uygulaması da yüksek kuru ot verimi sağlamıştır (sırasıyla 592,3 ve 594,5 kg/da). Kimyasal ve organik gübrelerin kullanılmasıyla tohum verimi 204,9 kg/da'dan 237,1-299,0 kg/da'a yükselmiştir. Kimyasal gübre, ahır gübresi ve kimyasal gübre+ahır gübresi kullanıldığı zaman sırasıyla 299,0, 296,2 ve 283,3 kg/da tohum verimleri elde edilmiştir. Araştırmada en yüksek ham protein oranı ve 1000-tane ağırlığı kimyasal gübre uygulamasında, en yüksek hasat indeksi kimyasal gübre+ahır gübresi uygulamasında belirlenmiştir. Diğer yandan uygulamaların fiğde ADF ve NDF oranı ile baklada tane sayısı üzerine istatistiksel bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in under irrigated condition in irrigated area of the University of experimental area Agricultural faculty of Agriculture, Erzurum in 2007. The field experiment was conducted a randomized complete block design with four replicates. The effects of chemical fertilizer, farmyard manure and two soil amendments (zeolite and leonardite) on hay and seed yield and some characteristics of common vetch (Vicia sativa L.) were determined. The following results were obtained.Use of chemical and organic fertilizers effected significantly affected on yield and some plant characteristics of common vetch. In general, plant hight, hay yield, crude protein yield, 1000-seed weight and seed yield were determined low in control plots. The highest hay yield (604,1 kg/da) was obtained with chemical fertilizer+farmyard manure application. Zeolite and chemical fertilizer+zelolite applications also resulted with high hay yield (592,3 and 594,5 kg/da respectively). The seed yield increased from 204,9 kg/da to 237,1-299,0 kg/da with treatment of chemical and organic fertilizers. When chemical fertilizer, farmyard manure and chemical fertilizer+farmyard manure were used, the seed yield were obtained 299,0, 296,2 and 283,3 kg/da, respectively. The highest crude protein content and 1000-seed weight were obtained in chemical fertilizer, and the highest harvest index was obtained in chemical fertilizer+farmyard manure treatment in study. On the other hand, no significant effect of treatments on ADF and NDF content and seed number of per pod of common vetch occured.