Increasing on time deliveries of tea based products by using type-2 service level and analyzing impacts of information sharing in food sector
Gıda sektöründe çay bazlı ürünlerin zamanında teslim oranlarının doldurma oranı metodunu kullanarak arttırılması ve bilgi paylaşımının etkilerinin analiz edilmesi
  1. Tez No: 232851
  2. Yazar: MEHMET EMRE SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. NECATİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı iki aşamalıdır, birincisi bir gıda firmasının en değerli ürünlerinin müşteri servis seviyesini arttırmak için ?Type-2 Service Level? kullanarak bir stok kontrol stratejisi oluşturmaktır. İkincisi ise, parekendecide oluşan dış talebin ?autocorrelated? olduğu bir üretici ve bir parekendiciden oluşan iki seviyeli tedarik zinciri modelinde bilgi paylaşımının ?cost saving? ve ?stok azaltılmasına? etkisinin gösterilmesi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is two fold, the first one is to develop an inventory control strategy for the most valuable products of a food company to improve customer service by using type-2 service level. The second is to show the impact of information sharing on the magnitudes of cost saving and inventory reduction with a two level supply chain that consists one retailer and one manufacturer with autocorrelated external demand occur at the retailer.