Modeling of multi lane highway traffic and analysis of jam formation
Çok şeritli otoban modellemesi ve trafik tıkanıklığının analizi
- Tez No: 232852
- Danışmanlar: PROF. MEHMET LEVENT KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Hiç kaç saatinizi tampon tampona ilerleyen trafikte bekleyerek geçirdiğinizi düşündünüz mü? Geniş kitlelerin problemi olan trafik tıkanıklığını araştırmak ve Türk sürücü davranışını , trafik akışına olan etkilerini gözlemlemek amacıyla bir simulasyon yazdık. Simulasyonumuz Cellular Automata modeli kullanılarak Anadolu yakası istikametinde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü -Kavacık TEM otobanı için fizibilitesi olmayan sanal deneyler yapmak ve data elde etmek için hazırlanmıştır.Modelleme Nagel-Schrenkenberg'in tek şeritli otoban modeli baz alınarak çok şeritli olarak hazırlanmış ve farklı trafik davranışlarını göstermek üzere yeni kurallar eklenerek dizayn edilmiştir. Trafik araştırmaları henüz hangi unsurların tıkanıklığa neden olabileceğini öngöremiyorlar. Bizim amacımız tıkanıklığın nedenlerini bir fizikçinin bakış açısından tespit edebilmektir. Sık şerit değiştirme, takip mesafesinin yetersiz bırakılması veya yüksek yoğunluk olası nedenler arasındadır. Bu parametreler değiştirilmiş ve akışa olan etkileri analiz edilmiştir. Analizler için konum-zaman, akış-yoğunluk ve hız-zaman grafikleri kullanılmaktadır.Çalışmamızda ayrıca trafik hususunun psikolojik ve kültürel farklılıklarını test edebilmek amacıyla, yabancı ve yerli yüksek lisans öğrencilerinin aynı yol için farklı parametreler kullanarak yaptığı modellemeler de kıyaslanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Have you ever wondered how many hours you have spent sitting in a bumper-to-bumper traffic? We wrote a simulation code for defining both the Turkish driver behavior and their effect to traffic flow. We propose a Cellular automata (CA) model for traffic flow from the European side to Asian side over the Bosphorus on the Fatih Sultan Mehmet Bridge with the aim of acquiring physically significant and realistic data for a simple virtual highway consisting of four lanes, an on-ramp, an o®-ramp, and an auxiliary lane. We arrange the Nagel-Schrenkenberg single lane model as multi-lane and we add different local rules to show various traffic behavior. Traffic research still cannot fully predict under which conditions a traffic jam may suddenly occur. The aim of this thesis is to define what causes such traffic jams from a physicist's point of view. The possible reasons for the jam formation can be the frequent lane changing, less headway and high density. These parameters are changed and analyzed for their effect on the traffic flow.We have studied space-time diagrams showing the position of all vehicles in each time step, and“fundamental diagrams”showing the relationship between flow and density. To test the psychological aspects of the driver behavior and cultural side of the traffic flow problem, a foreign graduate student and a local graduate student approach this problem using different parameters related to our traffic cultures for the same road portion.