Araç kompozisyonunun şehiriçi trafik akımlarındaki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of vehicle composition on urban traffic flow
- Tez No: 547605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA PELİN ÇALIŞKANELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Gelişmekte olan şehirlerde hızla artan araç trafiği günlük hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple trafiğin doğru yönetilmesi ve trafik tesislerinin en etkin şekilde kullanılabilmesi önem taşımaktadır. Artan araç sayısı ile birlikte trafikteki ağır araç miktarı da hızla artmakta ve buna bağlı olarak trafik tesislerinde ciddi oranda kapasite düşüşü, gecikme ve çevre kirliliğinde artış gözlemlenmektedir. Çalışmada trafik tesislerinde ağır araç etkisini, gecikme, takip aralığı ve kuyruk uzunluğu değerleri performans ölçütleri alınarak belirlenmeye çalışılmıştır. Analizler için benzetim programı, trafik analiz programı ve analitik yöntemler kullanılmıştır. Ağır araç etkisini değerlendirmede önemli bir parametre olan Eşdeğer Otomobil Birimi (EOB) hesaplanmıştır. Araştırma yapılan karayolu kesimleri sinyalize kavşaklar ve çok şeritli kent içi karayollarıdır. Araştırma yapılan kesimlerde trafik akımında yer alan ağır araçların trafik akımı üzerinde yarattığı etki gecikme ve kapasite parametreleri incelenerek belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada video kamera ile veri toplanması ve incelenen trafik tesislerinin benzetim programları kullanılarak modellenmesi yapılmıştır. Sinyalize kavşaklar için kurulan modelin mevcut kavşak koşullarını yansıtması için modelin kalibrasyon işlemleri yapılmıştır. Kalibre edilen modele göre senaryolar oluşturulmuş ve analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek incelenen bölgeler için ağır araç etkisi belirlenmiş ve EOB değeri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapidly increasing vehicle traffic in developing cities influence negatively daily life. For this reason, management of traffic flow and traffic facilities is an important aspect for their usage in a highly effective way. Along with the increase in the number of vehicles, the amount of heavy vehicles in the traffic also increases rapidly and accordingly there is a serious drop in capacity, delay and increase in environmental pollution. The heavy vehicle effect in the study, delay, headway and queue length values were determined by taking the performance criteria in traffic facilities. Simulation program, traffic analysis program and analytical methods were used for analysis. Passenger Car Equivalent (PCE) has been calculated to evaluate the heavy vehicle effects. The surveyed highway sections are signalized intersections and multilane urban highways. Within the scope of the research, various capacity and level of service determination methods used in the analysis of traffic flows used to be examined. The effect of the heavy vehicles in the traffic flow on the traffic flow at intersections and arteries was determined by examining the delay and capacity parameters. In this study, it was collected data with the video camera and the traffic facilities under examination using simulation programs. Calibration and validation procedures were performed to reflect the current intersection conditions. The results were evaluated and the heavy vehicle effect was determined.