An analytic model proposal for environmentally conscious supply chain management
Çevreye duyarlı tedarik zinciri yönetimi için analitik bir model önerimi
- Tez No: 232857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gelişen teknoloji ve insanoğlunun sürekli tüketme eğilimi çevremizi kirletmektedir. Çevre kirliliğinin açtığı sorunlar nedeniyle, özellikle son yıllarda, çevresel konularda insanlar ve toplumsal örgütler bilinçlenmeye başladılar.Üretimin olduğu her yerde, olumsuz çevresel etkilerin de olduğu aşikardır. Bu etkilerin azaltılabileceği fikri yasal, çevresel, ekonomik baskılar ve piyasa gereksinimleri sonucu üreticileri daha çevreci üretim yapmaya itmiştir. Bugün önde gelen üreticiler tedarik zincirlerini çevreye daha duyarlı hale sokmaya çalışmaktadırlar. Önceleri sadece yasal zorunluluklarla yapılan çalışmalar bugün bir çok firma tarafından gönüllü olarak yapılmaktadır. Çevresel gelişimin olumlu ekonomik etkileri firmaların bu konuya daha fazla yatırım yapmalarına sebep olmuştur.Bu çalışmada, Türkiye'de üretim yapan öncü kuruluşlarda çevreye duyarlı tedarik zinciri yönetimi adına yapılan çalışmalar, çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan analitik serim süreci tabanlı önerilen bir model yardımıyla incelenmiştir. Belirlenen şirket yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucu karar vericilerin değerlendirmeleri ile elde edilen verilerle, firmaların uygulamakta olduğu tedarik zinciri yönetimi ile tam zamanında (JIT) ve çevre odaklı tedarik zinciri yönetimi sistemleri kıyaslanmış ve elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing technology and human being?s continual spend up trend act a significant role in environmental pollution. Especially in the last decade, people and social organizations are becoming more conscious of the problems that environmental pollution causes.It's obvious that in every place that production exists, environmental affects also exist. The concept of decreasing these affects force producers to be green with legal, environmental, economic and market drivers. Today pioneering producers try to make greener their supply chain. Considering legal requirements, instead of formerly applied compulsory operations, today?s numerous firms are fulfilling voluntary. Positive effects of environmental development on economic issues motivate the firms to invest more in this subject.In this thesis, the applications that Turkish firms are performing on environmental conscious supply chain management are analyzed by a model that is based on ANP method which is one of the multi criteria decision making methods. In light of the decision makers and data acquired in interviews, firms' current supply chain management, Just in Time (JIT) and environmentally focused supply chain management systems are compared and the outcomes obtained are analyzed.