Une nouvelle approche au tri par seau
Kova sıralamasına yeni bir yaklaşım
- Tez No: 232856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sıralama algoritmaları üzerine yapılan çalışmalar dört kategoriye ayrılabilir: bir matematiksel modelin seçilmesi ve sıralama sürecine uygulanması, paralel işleme, algoritma analizi ve hibrid algoritma çalışmaları.Kova sıralaması, modülerliğinden dolayı hibrid bir mekanizmanın uygulanabileceği bir algoritmadır. Bu modülerlik değişik gerçekleme mekanizmaları için kullanılabilir.Orta uzunluktaki diziler üstünde güzel bir performans ile çalışan en iyi algoritmalardan biri Shell sırlama algoritmasıdır. Shell sıralamasının ortalama zaman kompleksitesi farklı adım değeri stratejileri ile değişebilir.Shell sıralaması ve kova sıralamasının kombinasyonu ve kova sıralamasında yapılan bazı değişik gerçekleme teknikleri ile hem Shell hem de kova sıralamasına göre daha iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu ilerlemeler araştırmacıları, sıralama alanında yeni gerçekleme tekniklerine ve hibrid algoritmalara yöneltecektir.
Özet (Çeviri)
The studies on sorting algorithms can be grouped into four categories: choosing a mathematical model and applying it to the sorting process, parallel processing, algorithm analysis and hybrid algorithm studies.A hybrid mechanism can be applied to bucket sort thanks to its modularity. This modularity can be used for different implementation mechanisms.One of the best algorithms which work with great performance on medium size lists is the shell sort. The shell sort average time complexity can change with a different increment size decision strategy.With the combination of the shell sort and bucket sort, and applying some tricks during the implementation steps of the bucket sort, one can obtain faster time results regarding to the classical bucket sort and the Shell sort. These improvements can lead the researchers to new concepts in implementation techniques and also to new hybrid algorithms in the area of sorting.