Screening of some plant species for their total antioxidant and antimicrobial activities
Bazı bitki türlerinin toplam antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteleri içintaranması
  1. Tez No: 232864
  2. Yazar: DİREN KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAYRAKTAR, PROF. DR. SEMRA ÜLKÜ, YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, aynı coğrafik bölgeden toplanmış olan 42 bitki özütü, toplam fenol içerikleri, toplam antioksidan ve antibakteriyel aktivitelerini belirlemek amacıyla taranmıştır. Çalışmanın ilk kısmında özütlerin toplam fenol içerikleri ve toplam antioksidan aktivitelerini belirlemek amacıyla sırasıyla Folin-ciocalteu ve PCL (photochemiluminescence) metodları uygulanmıştır. Buna göre, H. empetrifolium hem suda hem de yağda çözünen antioksidanlar bakımından en iyi aktiviteyi sergilerken, S. spinosum türünün ise test edilen bitkiler arasında en yüksek toplam fenol içeriğine (635.26 GAEqmg/g sample) sahip olduğu belirlenmiştir.Özütlerin antibakteriyel aktivitelerini belirlemek amacıyla disk difüzyon yöntemi kullanılarak bir ön tarama çalışması gerçekleştirilmiştir. Test edilen 42 bitki türünden 26 tür bir veya birden fazla mikroorganizma üzerine etki ederek bazı antibakteriyel aktiviteler sergilemişlerdir. Sonrasında ise en aktif türler için minimum inhibisyon konsantrasyonlarını bulmak amacıyla 96 çukur plaka ile mikrodilüsyon yöntemi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada antibakteriyel aktiviteye sahip en ümit verici türler H. empetrifolium, P. terebinthus, Arbutus unedo, and C. parviflorus türleridir.Bu çalışmada yapılan analiz sonuçları arasında belirgin bir ilişki gözlenmiştir. S. spinosum, en yüksek toplam fenol içeriği sunan ve önemli biyolojik aktiviteler sergileyen dikkat çekici türlerden biridir ve daha önce bilimsel olarak incelenmemiştir. Böylelikle bu çalışma ile bazı endüstri dallarında doğal, hammadde olarak kullanılabilecek başta S. spinosum olmak üzere yeni potansiyel bitki türleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study aqueous/ethanol extracts of 42 plant species collected from same geographic region (Karaburun/İzmir) were screened for their relative total phenol contents, total antioxidant and antibacterial activities. In the first part of the study, Folin- ciocalteu assay and PCL (Photochemiluminescence) method were performed to detect the total phenol contents and total antioxidant activities of extracts respectively. It was detected that the Hypericum empetrifolium has the highest activities for both water soluble and lipid soluble antioxidants and Sarcopterium spinosum has the highest result for total phenol assay as 635.26 GAEqmg/g sample.In order to detect the antibacterial activities of extracts a preliminary screening study was performed by using disc diffusion method. Out of the 42 plant species tested, 26 species exhibited antibacterial activities by inhibiting one or more microorganisms. Microdilution assays by 96 well plates were applied for the most active species to find out their minimum inhibition concentrations (MICs). The most promising plant species in the study, having the antibacterial activities were determined as H. empetrifolium, P. terebinthus, Arbutus unedo, and C. parviflorus.In this study there is a clear relationship between the analysis results and S. spinosum is one of the most noteworthy species in this study showing the highest total phenol content and important biological activities which has never been examined scientifically before. In that manner this study also presents new potential species that can be used as natural raw materials in some related industries.