Evaluation of conservation problems of Değirmendaği district in Izmir
İzmir Değirmendağı Mahallesi'nin koruma sorunlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 232873
  2. Yazar: ÖZGE AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK İPEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
İzmir kent merkezinde, kente silüet veren konumuyla Değirmendağı 19. yüzyılda ait tarihi konut dokusunu ve kökü Antikiteye uzanan kimliğini yitirmektedir. 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı'ndan sonra iskana açılan ve göçmen yerleşkesi olan tarihi konut alanının bakımsızlık ve kullanıcısının değişmesiyle birlikte tarihi dokusu da bozulmaya başlamıştır.Değirmendağı Bölgesi, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 7.8.2003 gün ve 10742 sayılı kararıyla uygun bulunan Kemeraltı 1/1000 ölçekli 1. Etap Koruma Amaçlı İmar Planı sınırlarına dahildir. Tezin amacı, Değirmendağı'nda dokusu bütünüyle korunması gereken yapıların ayrıntılı mimari incelemesi ve sosyal analizini gerçekleştirerek, bölge özelinde geliştirilecek olan koruma kararlarını Kemeraltı Koruma Amaçlı İmar Planı ile bütünleştirip bölgenin korunmasını sağlamaktır.Bu çalışma kapsamında; Değirmendağı'nın tarihsel önemi, bugünkü fiziksel ve sosyal özellikleri incelenerek bölge özelinde koruma kararları geliştirilmiştir. Konutlar için dış ve iç envanter kartları, kullanılıcılara yönelik sosyal anket kartları hazırlanarak yapısal ve sosyo-ekonomik durum tespit edilmiştir. Dış envanter kartlarıyla Değirmendağ'ndaki tescilli yapıların konum, kat adetleri, cephe tipolojileri, dış elemanları; kapı ve pencere tipolojileri, değişmişlik durumları, iç envanter kartlarıyla kullanım durumları, plan tipolojileri, bozulmalar, plan elemanları, yapım teknikleri, yapım tarihleri belirlenmiştir. Bölgede yaşayan halkın sosyo-ekonomik durumu ise; mülkiyet durumu, köken, yoğunluk, eğitim, gelir ve meslek durumuna ilişkin anketlerle saptanmıştır. Ayrıca alan ölçeğinde çevresel incelemeler yapılarak tüm alandaki görsel değerler ve sorunlar belirlenmiştir. Değirmendağı'nın sosyal ve mimari analizleri yapılmış, müdahale kararları belirlenmiş, alan özelinde koruma kararları geliştirilmiştir.Değirmendağı'nın potansiyelleri çevre ölçeğinde ve yapı ölçeğindeki problem ve potansiyeller olarak incelenmiştir. Değirmendağı'nın koruma sorunlarının değerlendirilerek öneriler geliştirilmesi, bölgenin özgün değerlerinin korunup ve sağlıklaştırılmasıyla ekonomik, sosyo-kültürel ve fiziksel yönden canlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Integral part of the cultural heritage, historical settlements should be documented with their local characteristics. The aim of this study is to document, analyze, and evaluate social, architectural and enviromental characteristics of the historic Değirmendağı District of İzmir, Turkey.Değirmendağı is located near the city center, providing a silhouette to the city. This ninteenth-century residential area was settled by refugees immigrating after the 1877-1878 Russo-Turkish War. Later, Değirmendağı District began to lose its integrity owing to lack of care and interest, and demographic changes in the neighborhood.Documentation methods used are sketches, photography. Documentation architectural and social questionnaires. Inventory cards were prepared to collect architectural characteristics of each building. Data gathered at the site was analyzed and evaluated to develop conservational approach, including historical review of the ancient era. The variables of the study are composed of two groups. The first is architectural characteristics: disposition of buildings, land use, number of storeys, plan and façade typologies, exterior architectural elements, period of buildings, construction technique, structurnal condition, types of alterations, and visual values. The second group is comprised of socio ? economic characteristics: ownership and rent groups, origin, density, education, profession, income and sanitary conditions.This area should be integrated with the city and its citizens. This study documents the present potentials and values of the area and forms a basis to prepare conservation approaches. An equitable and livable heritage conservation perspective is imperative.