Evaluating the impact of urban competitive advantages on economic revitalization of deprived inner cities through a case study held in Istanbul
Kentsel rekabet edebilir avantajların kent içi çöküntü alanlarının ekonomik olarak canlanmasına etkisinin İstanbul'da yapılan bir alan çalışması üzerinden değerlendirilmesi
- Tez No: 232874
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ARKON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu tezin temel amacı Türkiye'de kent içi çöküntü alanlarının ekonomik olarak canlanmasında `kentsel yarışabilir avantajların' etkisinin ve bu avantajların Türkiye koşullarında pazarlanabilme potansiyelinin olup olmadığını değerlendirmektedir. Kentsel ekonomik dönüşüm hakkındaki son tartışmalarla paralel olarak `Kentsel Rekabet eden Avantajlar Yaklaşımı?, ağırlıklı olarak ekonomi tabanlı bir yaklaşım olmakla birlikte, özetle kent içi çöküntü alanlarının gizli yarışabilir avantajlarının olduğunu ve bu alanlara özel yatırımı geri çekmek üzere söz konusu avantajları öne çıkaracak pazarlama mekanizmalarının geliştirilmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu yaklaşımın kentsel dönüşüme olan olumlu katkısını kabul ederek, tez öncelikle; bir alanın rekabet edebilme kapasitesini değerlendirmek için gerekli anahtar değişkenleri belirlemek üzere yurtdışındaki bazı projeleri analiz etmekte ve daha sonra bu değişkenleri, Türkiye'deki mevcut politik tutarsızlıklar, ekonomik dalgalanmalar, mevcut yasal ve yönetsel kapasite ile kısıtlı kaynaklar çerçevesinde, İstanbul özelinde yapılan bir alan çalışması içinde kullanarak kentsel avantajların çöküntü alanlarına yatırımı geri çekmeye katkıda bulunup bulunamayacağını göstermektedir. Alan çalışmasından çıkarılan sonuçlar, tezin: `Türkiye'deki kent içi çöküntü alanlarının ancak kentsel dönüşümle ile ilgili mevcut ulusal politika yönelimlerinin ve yasal, yönetsel ve finansal çerçevenin, bu alanlardaki yarışabilir avantajların pazarlanabilmesine olanak verecek şekilde yeniden düzenlenmesi halinde en iyi ekonomik kullanımına kavuşabileceği? yönündeki varsayımını desteklemektedir.Alan çalışmasından çıkarılan sonuçlar doğrultusunda, tez, son olarak, Türkiye'deki mevcut ilgili politika yönelimleri hakkında yapılması gerekli reformlar ile yasal, yönetsel ve finansal konular için oluşturulması gerekli mekanizmalar hakkında tavsiyelerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation assesses the impact of Urban Competitive Advantages in deprived inner city areas in Turkey and strength of the potential for marketability of those advantages, for economic revitalization in the case of Turkey. `The Urban Competitive Advantages Approach?, compliant with latest discussions on urban economic regeneration, is a strong economy-based approach focusing on the need for recognition of inherent advantages of distressed inner cities and relies on the development of specific marketing mechanisms to promote those advantages in order to stimulate private inward investment. Accepting true contribution of the approach to urban regeneration, the thesis first examines several projects from abroad to determine key indicators in assessing the competitive capacity of a locality and then, makes use of those indicators in a case study in Istanbul in order to illustrate to what extent the present advantages contribute to stimulation of reinvestment in inner cities given the political uncertainties, economic instability, available financial mechanisms together with legislative and institutional capacities in Turkey. Finally, it is observed that resulting remarks on case study analyses support the main hypothesis of the thesis that `national policy directions and current regulatory, organizational and financial framework for urban regeneration in Turkey can only help finding best economic use of distressed inner city spaces when reformulated in the way they market competitive advantages of concerned spaces?. The dissertation concludes by recommending innovations and reviews through policy directions and necessary mechanisms in legislative, organizational and financial issues for Turkey.