Restoration of a historic olive oil mill in Altinoluk
Altınoluk'ta tarihi bir zeytinyağı işliğinin restorasyonu
  1. Tez No: 232881
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KİBAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM SARP TUNÇOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Çalışılan işlik, bölgedeki birkaç tarihi endüstri yapısından biridir. Yapıldığı dönemin mimari özellikleri kadar zeytinyağı üretim teknolojisini ve bugüne kadar geçirdiği evreleri de yansıtmaktadır. Ekipmanlar dahil, işlik bugün oldukça kötü durumdadır.Çalışmanın amacı, yapıyı içinde bulunduğu sorunlarından arındırarak yeni bir işlevle tarihi, kültürel, teknolojik ve mimari özelliklerini gelecek kuşaklara aktarmaktır.Geleneksel zeytin yağı üretim teknolojisini ve bu işlikleri anlayabilmek için zeytin yağı üretim biçimlerinin tarihi geçmişinin araştırılması gerekmiştir. Altınoluk'un tarihi, coğrafik özellikleri, yapının geçmişi ve içinde bugüne kadar uygulanmış üretim teknikleri için yapılan literatür araştırması, karşılaştırmalı çalışmalar ve önceki kullanıcılarla yapılan görüşmeler restitüsyon çalışmasında yararlı olmuştur.İşliğin değerlerini oluşturan mimari, yapısal ve teknolojik özellikleri; içindeki mevcut ekipmanla birlikte yapının rölövesinin çıkarılarak fotoğraflarla belgelenmesi, ve, görsel inceleme ile yapısal ve malzeme sorunlarının saptanmasını içeren iki haftalık bir arazi çalışmasıyla belirlenmiştir.Yapının tarihi, mimari, kültürel ve teknolojik değişimleri ile bunların yapıdaki yansımaları, ve, içinde yer aldığı tarihi çevrenin özellikleri dikkate alınarak, çağdaş koruma prensiplerine uygun yeni işlev ve gerekli müdahaleleri içeren bir öneri proje olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The mill studied is one of a few historic industrial buildings survived in the region. It reflects architectural features of the period while displaying olive oil production technology and its changes in time. Including the equipments, the mill is in bad conditions today.The study, aims to improve the existing conditions and safeguard the mill with a new function, thus, ensuring its historical, cultural, technological and architectural values to convey to the future generations.For understanding traditional olive oil technology and the mills, historical background of the olive oil production in the past have been studied. In addition, the history and geographical features of Altınoluk, history of the mill and the technologies employed were also investigated by literary studies, comparative analysis and interviews with previous owners all that were helpful for the restitution scheme.Together with the existing equipments for oil production, complete documentation of the mill, including architectural measurements, photography and determination of structural and material damages by a thorough observation is done through a two - week period field survey to determine its architectural, constructional and technological features that formed the values it possessed.By considering historical, architectural, cultural, and technological features, technological changes and their reflection on the spaces and features of historic environment in which it is placed, a restoration proposal, including new function and necessary interventions conforming to contemporary conservation principals has been presented as a project for the mill.